Návrat do minulosti je séria zaujímavých článkov z histórie. Články sa venujú dejinám v rôznych časových obdobiach a miestach.

Letné olympijské hry v Berline
Letné olympijské hry v Berlíne sa konali v roku 1936. Hlavné mesto Nemecka ešte v roku 1931 bojovalo o usporiadanie olympijských hier so španielskym mestom Barcelona. V tom čase sa ešte nevedelo o nástupe Hitlera a nacizmu k moci. Hitler sa k moci dostal o dva roky neskôr a jeho myšlienky boli v priamom rozpore s olympijskými myšlienkami.

Krakow
V roku 2010 som navštívila Krakow, nádherne mesto plné histórie a pamiatok. Počas môjho päťdňového pobytu som videla veľa zaujímavých a inšpiratívnych pamiatok. Mesto ma nadchlo svojou históriou, ale aj krásnymi budovami a romantickými námestiami.

Božie súdy a inkvizícia
V stredoveku mala cirkev obrovskú moc. Svojou mocou konkurovala aj svetskej moci. . Prísne pravidlá cirkvi sa stretávali s nevôľou a cirkev sa začínala štiepiť. Okrem toho vládla silná kresťanská morálka a ľudia často nechápali niektorým negatívnym javom, preto ich pripisovali rôznym silám a čarodejniciam.

Vojenské uniformy v minulosti
Vojenské uniformy v minulosti prešli veľkým vývojom, od primitívnych bedrových rúšok až po moderné, praktické a účelné oblečenie.

Wilhelm Gustloff
Pôvodne výletná loď dostala pomenovanie podľa švajčiarskeho nacistického politika Wilhelma Gustlofa, ktorý založil švajčiarsku odnož NSDAP.

Vznik písma
Vznik písma V dnešnej dobe už sotva nájdeme človeka, ktorý nevie čítať a písať. Aj domorodé kmene v odľahlých častiach Zeme majú svoju sústavu znakov. Rečou a písmom sa líšime od iných živočíchov. Ako však písmo vzniklo? Kedy človek začal zaznamenávať svoje myšlienky a prečo?

Terezínsky koncentračný tábor
Počas druhej svetovej vojny ľudská krutosť a nenávisť nabrala obludné rozmery. Nacisti začali šíriť svoje choré myšlienky o nadradenosti svojej rasy.

Bojnický zámok
Bojnický zámok Bojnický zámok patrí medzi naše najväčšie architektonické a historické skvosty. Leží na západnom okraji mesta Bojnice a je našou národnou kultúrnou pamiatkou.

Múzeum praveku v Bojniciach
Ak máte radi dejiny praveku alebo sa zaujímate o archeológiu určite by ste nemali vynechať múzeum praveku v Bojniciach.

Gejša
Gejše (芸者) boli v iných kultúrach, ako napríklad v Európe vnímané ako prostitútky. . V skutočnosti to boli umelkyne. Ich náplňou bolo zabávať bohatých mužov, hrať na šamisen, rozprávať príbehy alebo tancovať

Dejiny tvorby pre dospelých
V dnešnej dobe prevláda názor, že erotika je výdobytok dnešnej zhýralej doby. Nie je to celkom tak. Už v dobe kamennej sa ľudia snažili znázorňovať nahých ľudí, najmä žien.