O dvanástich mesiačikoch je česká rozprávka, ktorú v 14. storočí vydal český učenec, lekár a kanonik Katedrály svätého Víta v Prahe Bartolomej z Chlumce, nazývaný aj Klaret. Okrem iného bol jedným z prvých študentov univerzity v Prahe. Začiatkom 19. storočia túto rozprávku zaradila do svojej zbierky aj Božena Nemcová. Koncom 19. storočia si rozprávku všimol aj Pavol Dobšinský, ktorý ju zaradil do svojej zbierky Prostonárodné slovenské povesti, druhý zväzok. Hlavným motívom rozprávky je, že je dôležité správať sa slušne a milo. Holena svojou si svojou aroganciou a povýšenectvom privodila smrť. Naopak Maruška svojou milou povahou šťastie. V rozprávke sa mesiačikovia volajú podľa slovanských názvov mesiacov:*
Január – Veľký Sečeň
Február – Malí Sečeň
Marec – Brezen
Apríl – Duben
Máj – Kveten
Jún – Lipen
Júl – Červenec
August – Klasen
September – Malí Rujen
Október – Velkí Rujen
November – Listopad
December – Prosinec
*Názvy mesiacov sa v niektorých zdrojoch líšia, napríklad júl sa nenazýva klasen, ale veľký lipen, zatiaľ čo jún malý lipen.
Obsah rozprávky O dvanástich mesiačikoch
Bola raz jedna matka. Tá mala okrem vlastnej dcéry aj jednu nevlastnú (archaicky pastorkyňu). Jej dcéra Holena bola škaredá a lenivá. Nevlastná dcéra Maruška bola zas krásna a milá. Maruška musela robiť všetky domáce práce a práce okolo hospodárstva. Macocha však nemohla zniesť, že Maruška je zo dňa na deň krajšia a krajšia a Holena škaredšia. Obávala sa, že prídu pytači (archaicky vohľači) a všetci budú chcieť za ženu Marušku. S dcérou teda vymysleli hrozný plán ako sa jej zbaviť.



Jadro príbehu
Jedného dňa si Holena zmyslela, že by rada ovoňala fialky. Lenže to bolo uprostred zimy, počas veľmi mrazivého počasia. Dúfala, že sa Maruška vyberie hľadať fialky a v lese zamrzne. Márne sa im Maruška snažila vysvetliť, že v zime fialky nerastú, ale tie sa jej vyhrážali, že ak nedonesie fialky zbijú ju. Tak sa chúďa vybralo do lesa hľadať fialky. Dlho blúdila, bola jej hrozná zima, až uvidela v diaľke svetlo. Podišla bližšie a uvidela vatru. Okolo vatry sedelo na kameňoch dvanásť mužov.
Na vyvýšenom mieste sedel Veľký Sečeň. V ruke držal kyjak. Maruška pekne pozdravila a slušne sa opýtala, či sa môže pri vatre zohriať. Muži sa jej opýtali čo robí v lese uprostred zimy. Ona im hneď všetko vyrozprávala. V tej chvíli Veľký Sečeň vstal a podal kyjak bratovi Brezenovi. Brezen sadol k vatre a zakrúžil kyjakom. Sneh sa začal topiť a pod ním sa ukázali fialky. Brezen jej povedal, aby rýchlo zbierala. Maruška rýchlo pozbierala fialky a utekala s nimi domov. Macocha s Holenou nemohli uveriť vlastným očiam, keď im na stôl položila fialky.
Holene to však nestačilo a tak rozkázala Maruške, aby doniesla jahody. Ak to neurobí zbijú ju. A tak Maruška znova utekala do hory. Tam povedala dvanástim mesiačikom o tom, čo jej nevlastná sestra nakázala. Veľký Sečen znova vstal a kyjak tentokrát podal bratovi Lipeňovi. Ten zakrútil kyjakom a sneh sa ihneď začal topiť. Spod neho začali vykúkať červené jahody. Maruška ich rýchlo pozbierala a utekala domov.
Záver rozprávky
Macocha s Holenou sa nemohli nabažiť jahôd, ale Holene to stále nestačilo. Dostala chuť na jablká. Znova vyhnala Marušku do hory. Tentokrát zakrútil kyjakom Rujeň a stromy naokolo začali kvitnúť, pučiť, až nakoniec na nich vyrástli nádherné jablká. Maruška zobrala dve a utekala domov. Holena sa na Marušku osopila, že prečo priniesla len dve. Určite ich cestou všetky pojedla. V zlosti vzala kabát a vydala sa do hory. Dlho blúdila a bola jej zima, ale podarilo sa jej nájsť dvanástich mesiačikov. Bola však k ním arogantná, a tak veľký Sečeň zakrútil kyjakom a rozpútal snehovú búrku, z ktorej sa už Holena nedostala. Keď sa dlho nevracala, matka sa ju vydala hľadať. No aj ona sa stratila v snehovej búrke. Maruška ich márne čakala. Zostal jej dom aj gazdovstvo a nakoniec sa aj dobre vydala.
Postavy

Maruška – Hlavná postava. Vďaka svojej milej a príjemnej povahe sa zachráni pred istou smrťou

Holena – Nevlastná sestra Marušky. Zlá a arogantná, za čo zaplatí životom

Macocha – Nenávidí Marušku a chce sa jej zbaviť

Dvanásť mesiačikov – Každý z nich predstavuje jeden mesiac v roku. Majú v moci meniť počasie a ročné obdobia, tým, že zasadnú na najvyšší kameň a zakrútia kyjakom.
Literárny druh: epika
Literárna forma: próza
Literárny žáner: rozprávka
Miesto a čas deja: miesto neurčené, čas neurčený
Kompozícia: chronologická
Rozprávanie: v 3. osobe
Pôvodný jazyk: slovenčina
Krajina vydania: Rakúsko- Uhorsko
Dátum vydania: 1880
Filmové spracovanie: Nie
Slovenské vydanie rozprávky O dvanástich mesiačikoch
Originálny názov: O dvanástich mesiačikoch
Rozprávka je vydávaná väčšinou samostatne, ale objavuje sa v zbierkach. Zbierku Prostonárodné slovenské povesti nájdete martinus.sk
Hodnotenie: 90%
Ďalšie rozbory rozprávok
Dvanásť tancujúcich princezien
Snehulienka a sedem trpaslíkov