Aladinova čarovná lampa (arabsky Alāʼ ad-Dīn , anglicky Alladin and the magic lamp) je arabská rozprávka, ktorá je súčasťou zbierky Tisíc a jedna noc. Pôvodne do tejto zbierky nepatrila. Pridal ju tam až francúzsky orientalista Antoine Galland. Ten na svojich cestách okolo roku 1710 počúval príbehy od sýrskeho rozprávača Hanna Diyaba a jednou z nich bola práve táto rozprávka. V slovenčine má niekoľko názvov – Aladinova zázračná lampa, Aladinova čarovná lampa, Aladin alebo Aladin a zázračná lampa. Rozprávka vychádza zo starých arabských legiend o čarovných džinoch, ktorí sa ukrývajú v rôznych predmetoch. Viac o džinoch v samostatnom článku TU. Hlavným motívom rozprávky je to, že netreba strácať hlavu, ani v tých najťažších momentoch. Je to ďalšia z rozprávok, kde hlavný hrdina víťazí najmä vďaka svojej šikovnosti a bystrosti.

Obsah rozprávky Aladinova čarovná lampa
Rozprávka má viacero verzií. V originálnej verzii žil raz jeden chudobný chlapec, ktorý nemal rodičov. Stretol však muža, ktorý mu tvrdil, že je bratom jeho zosnulého otca a urobí z neho obchodníka. Muž však nič také nemá v úmysle. Chce Aladina zaviesť do čarovnej jaskyne, aby tam získal nádhernú lampu. Keď Aladin uvidí aká je lampa krásna, odmietne ju mužovi dať. Muž je však čarodejník a tak jaskyňu zavalí. Aladin tak zostáva uväznený. V zúfalstve pošúcha prsteň, ktorý dostal od obchodníka a z kúzelnej lampy vyjde džin. Džin sa stáva sluhom Aladina, keďže ho vyslobodil.
Vďaka džinovi sa dostáva Aladin z jaskyne a odchádza domov, kde ho čaká jeho matka. S pomocou džina sa z chudobného chlapca stáva bohatý muž a ožení sa s princeznou. Zdá sa, že v šťastí im už nič nebráni, ale čarodejník sa dopočuje o tom, aké šťastie má Aladin. Votrie sa do Aladinovho paláca a oklame princeznú, ktorá mu lampu ochotne odovzdá. Keď ju pretrie vyjde z nej džin a ten presunie všetko Aladinovo bohatstvo čarodejníkovi. Aladin však stále vlastní prsteň, ktorý dokáže vyvolať malého džina. Tak porazí čarodejníka a takisto jeho brata. Po smrti sultána sa Aladin stáva jeho nástupcom.
Postavy

Aladin – Chudobný chlapec, ktorý bol dôverčivý. Myslel si, že čarodejník má s ním dobré úmysly

Princezná – Vydá sa za Aladina, po tom čo sa stane bohatým

Čarodejník – Oklamal Aladina, že z neho urobí obchodníka ale v skutočnosti chcel len tú lampu
Aladinová čarovná lampa vo filme
Na motívy filmu vzniklo množstvo adaptácii. Najznámejšia je však adaptácia od Walta Disneyho z roku 1992. Vznikol ako animovaný film a dosiahol mimoriadne kladné hodnotenia. Dej sa líši od pôvodnej verzie. Disney dal takisto postavám iné mená. Aladin je chudobný chlapec, ktorý žije so svojím opičím kamarátom Abuom v meste Agrabah. Medzitým zo sultánovho paláca uteká princezná Jasmína, ktorá je nespokojná so životom v paláci. Na ulici sa stretáva s Aladinom a vzniká medzi nimi vzťah. O tomto vzťahu sa dozvie aj Džafar a dá Aladina uväzniť. Oslobodí ho len pod podmienkou, že mu z jaskyne donesie lampu. Aladdin v jaskyni okrem lampy nájde aj čarovný koberec. Jeho verný kamarát Abu však vezme diamant a tým spustí v jaskyni zával.
Obaja zostanú uväznení v jaskyni. Aladin pošúcha lampu a z nej vyjde džin. Džin mu povie, že mu splní tri želania. Aladin mu teda povie, že sa chce stať princom. Ako veľkolepý princ prichádza do paláca. Jasmína ho však nespozná a tak nejaví o neho záujem. Jasmína ho spozná až potom čo ju vezme na romantickú jazdu lietajúcim kobercom. Aladin prezradí Jasmíne o Džafarovom sprisahaní a Džafar tak uteká z paláca. Jeho verný papagáj Jago však ukradne lampu. Džafar vyvolá džina z lampy a povie mu, že chce byť sultánom.
Záver
Džin mu toto prianie splní a pošle Aladina do zamrznutej krajiny. Jemu sa však podarí odtiaľ dostať a vráti sa do Agrabahu, kde chce získať naspäť lampu. Posmieva sa Džafarovi, že je menej mocný ako džin a ten (vo svojej márnivosti) požiada džina, aby ho premenil na rovnakého džina. Aladin v tej chvíli pošúcha lampu a Džafara vtiahne do lampy. Nakoniec Aladin hodí lampu späť do Jaskyne zázrakov. Rozprávka sa samozrejme končí svadbou Aladina a Jasmíny a Aladin natrvalo prepustí džina z lampy.
Roku 2019 natočil režisér Guy Ritchie hraný film v hlavnej úlohe s Willom Smithom. Film nemal až taký ohlas ako sa očakávalo. Napriek tomu režisér vyhlásil, že bude aj druhá časť, no nie je uvedené kedy bude premiéra.
Literárny druh: epika
Literárna forma: próza
Literárny žáner: rozprávka
Miesto a čas deja: Čína, čas neurčený
Kompozícia: chronologická
Rozprávanie: v 3. osobe
Pôvodný jazyk: arabčina
Krajina vydania: Francúzsko
Dátum vydania: 1844
Filmové spracovanie: Áno
Slovenské vydanie rozprávky Aladinová čarovná lampa
Originálny názov: Alāʼ ad-Dīn
Rozprávka je vydávaná väčšinou samostatne, ale objavuje sa v zbierkach. Najznámejšou je zbierka Tisíc a jedna noc.
Hodnotenie: 90%
Ďalšie rozbory rozprávok
Dvanásť tancujúcich princezien
Snehulienka a sedem trpaslíkov