Janko Hraško je rozprávka, ktorú uverejnil Pavol Dobšinský vo svojej zbierke Prostonárodné slovenské povesti. Inšpiroval sa najmä anglickou ľudovou rozprávkou Tom Thumb, o malom chlapčekovi, ktorý zažíva rôzne dobrodružstvá. Manželský pár nemôže mať deti, ale veľmi si želá mať malého synčeka, malého asi ako prst alebo hrášok. Žena teda ide za Merlinom a ten jej prianie splní. Narodí sa jej maličký chlapček, ktorému dali meno Tom. Je to však veľký šibal. Raz spadne do pudingu alebo ho prehĺtne krava. Inokedy ho zas unesie havran. Jedného dňa ho zožerie ryba. Rybu potom ulovia rybári kráľa Artuša. Artuš je nadšený z malého chlapčeka a ustanoví ho za dvorného trpaslíka.
Neskôr túto rozprávku prerozprávali aj bratia Grimmovci. Janko Hraško bol udatný a múdry chlapec, ktorý preľstil zlých zlodejov. Pomáhal im kradnúť, ale v skutočnosti sa ich snažil prezradiť. Po tom, čo sú lupiči prezradení si Janko Hraško ľahol do sena, kde ho v spánku zožrala krava. Kravu na druhý deň zabili a vnútornosti zjedol vlk. Vlka zabili Palčekovi rodičia a tak ho vyslobodili. Hlavným motívom rozprávky je, že nezáleží na veľkosti, ale na bystrom ume.

Obsah rozprávky Janko Hraško
Boli raz chudobní manželia, ktorí si veľmi želali mať dieťa. Raz keď žena varila halušky z ničoho nič sa pri nej objavil malý chlapček, malý asi ako zrnko hrachu. Prekvapená gazdiná mu hneď dala najesť a prijala ho za svojho syna. Po výdatnom jedle sa Janko vybral na pole, aby spoznal svojho otca. Do batôžka si dal obed a vyrazil na cestu. Zanedlho došiel k malému potôčiku. Voda bola pre neho hlboká, tak si vzal lyžičku a preplával s ňou na druhú stranu. Prešiel kus cesty, keď tu zrazu spadol do jamy. Polievka sa mu z batôžka vyliala a on sa začal topiť. Mal však pri sebe vidličku, ktorú zapichol do zeme a vyšplhal po nej nahor.
Po krátkej ceste uvidel gazdu na poli a začal na neho volať, že je jeho syn. Otec sa zaradoval, že má takého syna akého si vysníval. Janko mu doniesol aj obed, ale boli to len halušky zmiešané s hráškom a navyše škrípali pod zubami. Janko si všimol na poli pár volov a rozbehol sa k nim. Sadol si jednému do ucha a šeptom ho navigoval. Takto pooral celé pole. V tej chvíli prechádzal cez pole cudzinec a bol zvedavý ako je možné, že voly samé od seba orú. Keď uvidel chlapčeka ihneď ho chcel mať pre seba.
Núkal gazdovi kopec peňazí, ale ten odmietol. Janko však otcovi poradil, aby ho predsa len predal. Gazda teda dostal peniaze a cudzinec si malého chlapca strčil do vrecka. Janko Hraško však rozrezal vrecko a cudzincovi ušiel. Vrátil sa k svojim rodičom, ktorí boli smutní, že o neho prišli. Veľmi sa potešili, že ho uvideli a za peniaze opravili dom aj strechu.
Postavy

Janko Hraško – Udatný chlapček, ktorý preľstil chamtivého cudzinca. Vo verzií bratov Grimmovcov zlodejov

Rodičia Janka Hraška – Veľmi túžili mať maličkého chlapčeka a to sa im splnilo.

Cudzinec – Chce mať Janka Hraška pre seba, ale ten mu prešiel cez rozum
Literárny druh: epika
Literárna forma: próza
Literárny žáner: rozprávka
Miesto a čas deja: miesto neurčené, čas neurčený
Kompozícia: chronologická
Rozprávanie: v 3. osobe
Pôvodný jazyk: nemčina
Krajina vydania: Nemecko
Dátum vydania: 1837
Filmové spracovanie: Nie
Slovenské vydanie rozprávky Janko Hraško
Originálny názov: Janko Hraško
Rozprávka je vydávaná väčšinou v zbierkach, málokedy sa objaví samostatne. Rozprávkové zbierky Pavla Dobšinského môžete nájsť TU
Hodnotenie: 90%