Silvester a Nový rok sa vo svete neoslavuje rovnako. Židia majú Roš ha-šana, ktorý oslavujú počas židovského mesiaca Tišrí. Ten pripadá na gregoriánsky september. Číňania oslavujú Nový rok 25. januára. Moslimovia oslavujú Nový rok uprostred horúceho leta, teda 20. augusta. Pravoslávni veriaci sa stále riadia juliánskym kalendárom, takže im nový rok pripadá na 14. januára. Západní kresťania sa riadia gregoriánskym kalendárom, preto Nový rok pripadá na 1. januára.
Príchod Nového roku sa oslavoval už v starovekom Ríme. Nový rok sa začínal 1. marca. Marec bol v tom období prvým mesiacom v roku. Aj preto dostal pomenovanie mesiac september podľa čísla sedem, keďže bol siedmym mesiacom v roku, október bol ôsmym atď. Kresťanská cirkev sa spočiatku riadila juliánskym kalendárom. Roku 1582 bol prijatý gregoriánsky kalendár, ktorý bol nazvaný podľa pápeža Gregora XIII. Jeho prijatie bolo nevyhnutné, keďže juliánsky kalendár bol v nesúlade s dĺžkou kalendárneho a slnečného roka. Táto odchýlka sa vyriešila pridaním priestupného roka, ktorý mal byť každé štyri roky. Roku 1691 pápež Inocent XII. určil za začiatok nového roka 1. január.
Silvester
Silvester sa na území Slovenska veľmi neoslavoval. Skôr sa dbalo na to, aby človek vyriešil všetky svoje pozdĺžnosti. Nesmel byť nikomu dlžný a nesmel si ani od nikoho nič požičiavať. Dodržiavali sa obyčaje s chovom hydiny. Na východom Slovensku chodili muži prezlečení za ženy. Volali ich kurine babi. Oblečenie mali zo slamy a gazdiné z nich slamu otrhávali a vkladali do kurníkov. V iných regiónoch zas chodili mládenci vinšovať k Novému roku. Večeralo sa v podstate to isté ako na štedrý večer, ale rozdiel bol v tom, že sa mohlo jesť aj mäso. Obľúbená bola kapustnica.
Aj keď v tomto období neexistovali petardy, mládenci sa snažili vyrábať hluk práskaním bičom alebo spevom. Mladí ľudia sa večer stretávali, spievali a tancovali. Až neskôr prišli tanečné zábavy. Starší ľudia šli pred polnocou do kostola, kde ďakovali za uplynulý rok.
Bohatí ľudia organizovali večierky alebo plesy. Stoly boli plné vyberaných lahôdok a drahého alkoholu.

Nový rok
Na Nový rok platilo porekadlo: Ako na nový rok tak po celý rok, čo znamenalo, že každý sa má správať slušne, nekliať, nehádať sa lebo potom sa takto bude dotyčný správať po celý rok. Ráno šiel gazda po vodu a v tej vode sa následne všetci umyli a obliekli do čistých šiat. Potom šli do kostola. Na Nový rok sa nesmela jesť hydina, aby neuletelo šťastie. Takisto sa nesmeli jesť zajace, aby šťastie neodhopkalo a ryba, aby šťastie neodplávalo. Jedli sa jedlá, ktoré mali malé zrnká ako mak alebo šošovica lebo to symbolizovalo veľa peňazí a prosperitu. Poobede sa chodili na návštevy, aby popriali svojím blízkym šťastný Nový rok. Do domu vždy vstupoval ako prvý muž, ktorý zavinšoval. Vinšovalo sa hlavne zdravie a hojnosť v komore.
Pranostiky na Silvester a Nový rok:
Keď je na starý rok jasno, bude v maštaliach prázdno
Jasná a tichá novoročná noc zvestuje nám dobrý rok
Zdroje
Tradície na Slovensku
Napísala: Zora Mintálová Zubercová
Slovart: 2015
ISBN: 9788055614823
Počet strán: 360