Rozprávka Potkaniar z Hamelnu (anglicky Pied Piper of Hamelin, nemecky Rattenfänger von Hameln) je ako jedna z mála inšpirovaná skutočným príbehom. Hameln je mesto v Dolnom Sasku, v Nemecku. Leží juhozápadne od Hannoveru. Žije tam okolo 50 000 obyvateľov a kedysi bol súčasťou hannoverského kráľovstva. V 13. storočí údajne mesto zamorili potkany. Ľudia si s nimi nevedeli dať rady. Do mesta prišiel muž v pestrofarebnom oblečení a povedal, že všetky potkany vyženie z mesta. Obyvatelia mu za to sľúbili vysokú odmenu, ale po tom čo mesto potkany opustili, tajomný muž nedostal svoju odmenu od chamtivých obyvateľov a tak sa pomstil.
Asi 130 detí vyviedol z mesta nevedno kam. Už nikto nikdy o nich nepočul. Existuje však teória, že spolu s nimi založil tajomný muž mesto na Morave s názvom Hamlíkov. Legenda sa šírila Európou a dostala sa aj k bratom Grimmovcom, ktorý ju v 19. storočí vydali. Príbeh upozorňuje na to, aké dôležité je plniť si svoje sľuby a záväzky.
Obsah rozprávky Potkaniar z Hamelnu
V meste Hameln vypuklo peklo. V meste sa premnožili potkany. Tisíce potkanov hodovali v sýpkach a skladoch. Vyjedali obilie, kukuricu, syr… V meste kvôli tomu hrozil hladomor. Starosta mesta vyhlásil, že kto zbaví mesto potkanov bude náležite odmenený. Hneď na druhý deň prišiel mužíček v pestrofarebnom oblečení, so špicatou čiapkou a s flautou v ruke. Tajomný muž mu povedal, že mesto zbaví všetkých potkanov. Starosta mu za to sľúbil sto dukátov. Len čo vyšiel muž z radnice, ihneď začal hrať na flaute. Odrazu sa pri ňom zhŕkli všetky potkany z mesta. Muž čoskoro opustil mesto a všetky potkany šli za ním. Takto ich priviedol až k rieke. Vošiel do rieky a ďalej hral svoju melódiu. Potkany šli za ním, ale voda bola hlboká, takže sa všetky utopili.

Muž sa vrátil späť do mesta po svoju odmenu, ale chamtivý starosta ho vysmial. Muž odišiel s dlhým nosom z mesta. O týždeň sa však vrátil a znova začal hrať melódiu, avšak už inú ako predtým. K hráčovi na flaute sa začali zbiehať deti. Tie sa dobre zabávali a vykračovali za tajomným mužom do lesa. Existuje niekoľko záverov tejto rozprávky:
1. Deti šli za mužom do lesa a prišli k jaskyni, do ktorej ochotne vošli. Dvere jaskyne sa zatvorili a deti už nikto nevidel
2. Deti tancujúc išli za mužom a nakoniec zoskákali do priepasti a zomreli
3. Tri deti boli pozadu lebo jedno bolo slepé, druhé hluché a tretie chromé. Videli (až na to slepé samozrejme) čo sa stalo a povedali v meste čo sa s deťmi stalo. Dedinčania prišli na to čo urobil starosta a vyhnali ho z mesta
4. Tajomný muž čakal v lese až kým neprišiel starosta s peniazmi. Po tom čo mu starosta dal peniaze, Potkaniar mu vydal deti.
Teórie o Potkaniarovi z Hamelnu
13. storočie bolo obdobím kedy vo veľkej miere zomierali deti a to najmä počas rôznych epidémií. Existujú teda teórie, že Potkaniar z Hamelnu je metaforou na smrť. Údajne v tom období existovalo niekoľko siekt, ktoré mohli vylákať deti do lesa a pripojiť ich k sekte. Píšťala alebo flauta môže byť v tomto prípade akási psychologická manipulácia alebo tzv. vymývanie mozgov. Okrem týchto aspektov vládol v týchto oblastiach hlad a tak je možné, že deti odchádzali od rodičov zakladať iné kolónie alebo ich rodičia jednoducho predali.
Ďalšou teóriou môže byť púť alebo detská križiacka výprava, z ktorej sa už nikdy nevrátili. Niektoré teórie spájajú zmiznutie detí s hromadným psychogénnym ochorením vo forme tanečnej mánie. Počas 13. storočia vypukla tanečná mánia, kedy veľká skupina detí cestovala z Erfurtu do Arnstadtu skákali a tancovali. Zaujímavé je, že táto príhoda sa stala skoro v rovnakom čase ako udalosti z Hamelnu.
Čarodejný pištec
Príbeh o Potkaniarovi z Hamelnu sa dostal až do Anglicka, kde na tento motív vznikla rozprávka Čarodejný pištec. Dej sa odohráva v meste Newton, na Solentskom pobreží. V meste sa však nedalo žiť, keďže ho sužovali premnožené potkany. Tie takmer všetko vyžrali. Hrozilo, že ľudia budú hladovať. Navyše ustavične škrabali, hrýzli. Ľudia nemohli v noci spať pretože neustále pišťali a robili hluk. Mestská rada už bola zúfala. Po čase však prišiel do mesta cudzinec. Bol vysoký, chudý a mal na sebe pestrofarebné šaty. Starosta a mestská rada mu sľúbili, že mu zaplatia 50 zlatiek.
Pištec ihneď vytiahol píšťalku a začal hrať svoju melódiu. Ihneď sa pri ňom zhromaždili potkany. Išli za ním až na morské pobrežie. Pištec vstúpil do člna a zamieril ďaleko od brehu. Potkany šli za ním. Keď prišiel odliv klesli ku dnu a následný príliv ich všetky zalial. Ľudia v meste mu tlieskali a spievali. Zistili však, že pokladnica je prázdna a nemajú mu z čoho dať peniaze. On však trval na svojom. Keď mu aj tak nedali, začal hrať, ale tentokrát inú melódiu. V tej chvíli sa za ním rozbehli všetky deti a on ich viedol do lesa. Od tej chvíle ich nikto nikdy nevidel.
Postavy

Potkaniar – Pomstychtivý muž. Pomstil sa tým najhorším spôsobom

Starosta – Chamtivec. Nečakal, že tajomný muž zbaví mesto potkanov a tak mu sľúbil obrovskú sumu peňazí. Nakoniec mu peniaze nedal a ešte aj Potkaniara potupil.
Literárny druh: epika
Literárna forma: próza
Literárny žáner: rozprávka
Miesto a čas deja: miesto neurčené, čas neurčený
Kompozícia: chronologická
Rozprávanie: v 3. osobe
Pôvodný jazyk: nemčina
Krajina vydania: Nemecko
Dátum vydania: 1812
Filmové spracovanie: Nie
Slovenské vydanie rozprávky Potkaniar z Hamelnu
Originálny názov: Rattenfänger von Hameln
Rozprávka je vydávaná väčšinou v zbierkach, málokedy sa objaví samostatne. Nájdete ju najmä v zbierke Rozprávky bratov Grimmovcov.
Hodnotenie: 90%