Muži a ženy nervózne postávajú pred bránou do labyrintu. Vedia čo ich čaká. Sú obeťou krvilačného Minotaura. Dvere sa otvárajú a oni roztrasene vchádzajú dnu. Všade je tma. Hlas za nimi kričí, aby išli do stredu. Pomaly postupujú. Počuť len tiché vzlykanie. V strede labyrintu sa na nich vyrúti Minotauros. Polo-človek, polo-býk ich postupne prekľaje svojimi horami. Miestnosťou sa ozýva krik a zvuky agónie.
V gréckej mytológii je to netvor s ľudským telom a býčou hlavou. Mal veľkú silu a vytrvalosť. Jeho rodné meno bolo Asterius (po nevlastnom otcovi kráľa Minoa) a znamenalo „hviezdny“. Ľudia ho však volali Minotauros, čo je odvedené z gréckych slov Mínos a tavros (býk). Spolu to znamená Minoov býk. Oficiálne bol synom krétskeho kráľa Minoa a jeho manželky Pasifae, avšak Pasifae sa zaľúbila do posvätného bieleho býka, s ktorým splodila syna. Jej lásku zavinil boh Poseidón, ktorý sa Minoovi pomstil za to, že mu býka neobetoval, hoci mu to sľúbil. Jej manžel však nemal nad svojou manželkou zľutovanie. Dal ju zašiť do kravskej kože a vydal ju napospas divému býkovi, ktorý ju roztrhal.

Minos sa ale nad nevlastným synom zľutoval a tak tohto hybrida ukryl pred zrakmi ľudí do knósskeho labyrintu. Na stavbu bludiska si pozval významného architekta Daidala. Minotauros bol však nenásytný a preto mu musel Minos predhadzovať dievčatá a mládencov z Atén, ktoré mu posielal aténsky kráľ Aigeus ako trest za to, že na aténskych hrách zabil Minoovho syna Aigea.
Minotauros a Teseus
Teseus bol jedným z najväčších hrdinov gréckej mytológie. Bol synom aténskeho kráľa Aigea. Nevyrastal však na kráľovskom dvore a svojho otca až do dospelosti nevidel. Jediné, čo mu otec dal bol meč a sandále. Až dospel, rozhodol sa odísť do Atén spoznať svojho otca. Ten ho spoznal podľa meča a sandál a s radosťou ho prijal.
V tom čase bol Aigeus veľmi nešťastný, pretože ako trest musel posielať na Krétu sedem mládencov a sedem dievčat pre obludného Minotaura. Od tejto dane ho mohla oslobodiť len Minotaurova smrť. Teseus dlho nerozmýšľal a vycestoval na Krétu. Votrel sa medzi siedmych mládencov a tak sa dostal na loď. Svojmu otcovi sľúbil, že až bude výprava úspešná tak budú na lodi viať biele plachty, ak nie čierne. Na Kréte sa zaľúbil do Minoovej dcéry Ariadny. Tá jeho city opätovala. Tajne mu priniesla dary: čarovný meč, ktorým zabije Minotaura a klbko nití, vďaka ktorému nájde cestu von.
Pri vchode priviazal klbko nití a pokračoval do stredu bludiska. Len čo ho Minotauros zazrel vyrútil sa na neho, aby ho obrovskými rohmi preklal. Teseus ho však obratne chytil za rohy a vrazil do pŕs meč. Po súboji sa pomocou nite vrátil z labyrintu. Pri vchode ho už čakala Ariadna. Rýchlo spolu utiekli na loď. Do Atén sa však vrátil bez Ariadny, ktorú musel nechať na ostrove Naxe, pretože sa s ňou chcel oženiť boh Dionýzos. Po ceste však zabudol vymeniť čierne plachty za biele a tak jeho otec si myslel, že mŕtvy. Aigeus v zúfalstve skočil do mora. Odvtedy sa toto more volá Egejské. Teseus sa tak stal kráľom Atén.
Knóssky palác a labyrint si môžete pozrieť aj dnes keď sa vyberiete na Krétu. Nachádza sa asi 5 kilometrov od mesta Heraklion.

Minotauros v umení
Minotaurus sa stal vďačným námetom najmä vo výtvarnom umení. Poznáme asi tristo vázových malieb. Najčastejšie je zobrazovaný boj Minotaura s Teseom. Známe je aj Myrónové súsošie Teseus a Minotaurus. Množstvo váz, sôch alebo reliefov si môžeme pozrieť v Národnom archeologickom múzeu v Aténach alebo vo Vatikánskych múzeách.
Natočilo sa aj niekoľko filmov. V roku 2006 bol natočený film Minotauros s mladým a vtedy ešte nie moc známym Tomom Hardym v hlavnej úlohe. Film dostal veľmi negatívne hodnotenia. Taliani natočili film o knnóskej beštii omnoho skôr a to už v roku 1960. Roku 2012 sa na plátna kín dostalo pokračovanie filmu Súboj titanov s názvom Hnev titanov. Tam sa Minotauros objavuje v menšej úlohe.