Je pokojný deň v malom antickom mestečku. Ľudia sa venujú svojej práci. Zrazu začujú silný dupot nôh. Vedia, že je to znova Hydra, tak sa rýchlo bežia ukryť. Do mesta vbehne obluda s niekoľkými hlavami. Okolo nej sa šíri hnusný zápach. Rýchlo vezme niekoľko kusov hydiny a s dupotom utečie preč. Ľudia si zúfajú. Kto by dokázal túto obludu zničiť?
Ohyzdná Hydra žila v močiaroch obklopujúcich jazero Lerna. Podľa niektorých správ strážila vchod do podsvetia. Mala deväť hláv na hadovitých krkoch, pričom prostredná bola nesmrteľná a dokázala chrliť oheň. Keď jej niekto hlavu odsekol ihneď narástla nová. Mala jedovatý dych, ktorý zamoroval prostredie naokolo. Bola dcérou stohlavého obra Tyfóna a polo-ženy polo-hada Echidny. Mala aj svojho pomocníka, ktorým bol obrovský rak s ostrými klepetami. Sužovala okolie rieky. Obyvatelia si s ňou nevedeli dať rany, keďže robila nájazdy na hydinu a dobytok.

Zabil ju až hrdina Herákles. Bola to jeho druhá úloha od kráľa Eurystea. Herákles vedel, že sám Hydru nezvládne tak si na pomoc zavolal svojho synovca Iolaa. Za lernskými močiarmi založil požiar, aby odrezal Hydre prístupovú cestu. V plameňoch rozpálil šípy. To však Hydru ešte viac nahnevalo a skočila na Herakla, čo ju stálo jednu hlavu. Na pomoc jej prišiel rak. Toho však Iolaos jediným úderom zabil. Hydra sa v tej chvíli začala obzerať po svojom spoločníkovi a to sa jej stalo osudným.
Herakles vytiahol horiaci strom a odpálil jej hlavu. Všimol si, že nové jej nenarástla. Zistil, že ako náhle odsekne hlavu musí ihneď to miesto spáliť, aby nenarástla nová. Postupne jej odsekával hlavy a Iolas ihneď to miesto spálil. Keď bola Hydra mŕtva zakopal ju do zeme a zavalil balvanom. V jej žlči si zakalil šípy, rany po nich sa nedali zahojiť. V sprievode vďačných obyvateľov sa ihneď vrátil do Mykén, kde ho čakala ďalšia úloha.

Hydra v umení
Hydra sa objavuje v dielach mnohých antických autorov ako Aischylos alebo Diodoros. V literatúre sa používa na vyjadrenie niečoho veľmi negatívneho ako napríklad hydra vojny alebo hydra fašizmu. Je vďačným námetom umelcov. Jej vyobrazenia často vídame na antických vázach, obrazoch alebo plastikách. Umelci sa často inšpirujú bojom Herkula s Hydrou. Vo filmovom umení sa takisto objavuje v súvislosti s Heraklom, či už sú to filmy alebo seriály. Roku 2009 bol natočený film Hydra: Stratený ostrov, ktorý dostal veľmi negatívne hodnotenia a na csfd.cz si vyslúžil len 18%
Galéria


