Loď Clarissa sa plaví po mori už niekoľko týždňov. More je stále kľudné, na nebi ani obláčik. Posádka sleduje či sa nepribližujú k pevnine, ale zatiaľ nič nevidia. Jeden z mužov si však všimne niečo čudné plávať vo vode, niečo veľké. Na slnku sa to ligoce ako striebro. Zavolá na mužov, aby sa prišli pozrieť. Zrazu sa podivný predmet začne vynárať z vody. Je to obrovský had. Leviatan svojím obrovským chvostom udrie po lodi a tá sa ihneď prevráti ako lodička. Posádka končí vo vode bez možnosti záchrany.

Leviatan v starých mytológiách
Leviatan je morská obluda podobná hadovi. Môže mať jednu alebo viacero hláv. Niekedy je to had, inokedy má štyri nohy. Jeho telo pokrývajú šupiny, čo vedie k dohadom, že ľudia v minulosti takto opisovali mohutného krokodíla. Je známy hlavne z Biblie, ale spomína sa aj v germánskej a sumerskej mytológii. V Biblii sa spomína šesť krát a to najmä v knihe Jób, Izaiáš a v Knihe žalmov, v 104. kapitole, 26-tom verši.
24 Aké mnohoraké sú tvoje diela, Pane! Všetko si múdro urobil. Zem je plná tvojho stvorenstva.
25 Tu more veľké, dlhé a široké, v ňom sa hemžia plazy bez počtu, živočíchy drobné i obrovské.
26 Po ňom sa plavia lode i Leviatan, ktorého si stvoril, aby sa v ňom ihral.
Podľa niektorých príbehov boh stvoril samca a samicu, avšak videl, že ich rozmnožovaním je ohrozený svet, tak samicu zabil.
V kresťanskom ponímaní je Leviatan vnímaný ako démon spojený so Satanom. Je to symbol prvotného chaosu alebo vzdoru voči Bohu.
Antická mytológia hovorí o Skylle, čo bola obluda so šiestimi hadovitými krkmi a dvanástimi nohami. Podľa niektorých príbehov sa ako obluda narodila, podľa iných ju na obludu premenila Poseidonova manželka Amfirita zo žiarlivosti. Žila v hlbokej jaskyni pri Messinskej úžine, medzi Sicíliou a Kalábriou, kde číhala na svoje obete,
V germánskej mytológii sa spomína najmä morský had Jörmungadr. Odin ho hodil do oceánu, ktorý obklopoval Midgrad. Tam narastal do takej veľkosti, že dokázal obopnúť svet. Zničiť ho dokázal až Thor, ktorý však krátko po súboji taktiež padol, keďže sa otrávil jeho jedom.

Príbehy o Leviatanovi
V neskorších dobách, najmä počas cestovania a obchodovania po mori sa začali šíriť rôzne príbehy o morských obludách. Námorníci hovorili o veľkých hadoch alebo chobotniciach. Prvá zmienka pochádza z roku 1562. Zviera malo podlhovasté telo s hlavou na oboch koncoch, 12 nôh a dlhý chvost. Na konci chvosta vyrastala dlhá plutva. 6. augusta 1848 sa britská loď Daedalus plavila medzi Mysom dobrej nádeje a Ostrovom svätej Heleny, keď sa v jej blízkosti zrazu vynorila tmavohnedá morská obluda. Mala dlhý krk, telo nemalo žiadne plutvy, ani nohy. Námorníci sa domnievali, že ide o obrovského hada. V roku 1983 sa na pobreží Gambie našla zdochlina s dlhým telom a so špicatým chvostom. Dosť možné, že šlo o posledný kus vodného dinosaura, ktorý prežil, možno plesiosaurus.
Morské obludy sa vyskytujú aj v niekoľkých knižných dielach alebo filmoch. Najznámejšou knihou je román od autora Petra Benchleyho Beštia, kde sužuje obyvateľov malého ostrova morská obluda. Zistiť o čo ide má vedecká výprava.
Ak viete o nejakom dobrom filme alebo knihe o morských obludách budem rada ak sa podelíte v komentároch.
Galéria



