V januári 1945 je jasné, že je vojna na konci. Spojenci vyhrávajú na všetkých frontoch a dostávajú sa až do Nemecka. Vo východnom Prusku nastáva panika. Všetci sa obávajú pomsty za inváziu Nemeckej ríše do Ruska. Noviny, rozhlasové správy a príbehy o krviprelievaní Červenej armády slúžia len na zintenzívnenie paniky vo východnom Nemecku. Kto môže uteká z Nemecka do Poľska, kde sa nachádzajú evakuačné lode, ktoré ich môžu prepraviť do bezpečia. Takou loďou bola aj Wilhelm Gustloff.
Wilhelm Gustloff
Pôvodne výletná loď dostala pomenovanie podľa švajčiarskeho nacistického politika Wilhelma Gustlofa, ktorý založil švajčiarsku odnož NSDAP. Hlavným cieľom bola podpora cestovného ruchu a dovoleniek v rámci Tretej ríše. Aby sa ľudia zapojili, program ponúkal pre nemeckú robotnícku triedu nízkonákladové plavby do exotických miest. Na hladinu bola spustená v roku 1937, ale už o dva roky neskôr bola začlenená k nemeckému námorníctvu. Používala sa ako nemocničná loď, neskôr ako kasáreň.

Ako vyzerala loď Wilhelm Gustloff
Dĺžka: 208,5 metra (684 stôp)
Šírka: 23,5 metra (77 stôp)
Konská sila: 9 500 koní
Kotvy: 3 (1 prístav, 2 na pravoboku)
Rýchlosť: 15,5 uzlov (približne 29 km/h alebo 18 mph)
Rozsah: 12 000 námorných míľ pri rýchlosti 15 uzlov
Kabíny pre cestujúcich: 489 (248 dvojlôžkových a 241 štvorlôžkových)
triedy: Len 1
Počet palúb: 8
Priestor na palube: 5 000 metrov štvorcových
50 kúpeľní, 100 spŕch, 145 toaliet
Záchranné člny: 22 – Štandardná kapacita člnov 95 osôb.
Staviteľ: Blohm & Voss, Hamburg
Cena: 25 miliónov ríšskych mariek
Až v roku 1945 sa stala evakuačnou loďou, kotviacou v Gdyni. Kapacita lode bola okolo šesť tisíc ľudí, no pred tragédiou ich tam bolo vyše desaťtisíc. Väčšinu z nich tvorili civilisti. Loď vyplávala 20. januára a smerovala do nemeckého miesta Kiel. Nie každý sa mohol dostať na palubu. Prednosť mali zranení vojaci prichádzajúci vlakom. Na rad sa potom dostali privilegovaní utečenci. Ako prví dostali preukazy tí, ktorí majú spojenie – s rodinou a priateľmi na palube, alebo s tými, ktorí majú miestny vplyv. Samozrejme, tí, ktorí majú peniaze, sa ich pokúšali kúpiť.
Loď sa potápa
Po krátkej plavbe, okolo deviatej hodine večer zahliadla loď sovietska ponorka. Ponorka vypálila štyri torpéda. V tom čase sa v podpalubí tlačili tisíce pasažierov. Každé možné miesto na lodi bolo obsadené. Všetci dostali pokyn cez reproduktor, aby si obliekli záchranné vesty, ktoré im boli poskytnuté. U mnohých sa začala prejavovať morská choroba. Ľudia sa nemohli dostať na palubu, tak upchali záchody a loďou sa šíril neznesiteľný zápach. Loď sa začala rýchlo potápať.
V podpalubí sa začal šialený zhon a panika. Utečenci šliapali po sebe, kopali a kričali, keď voda začala zaplavovať kabíny a chodby. Pravidlo „ženy a deti na prvom mieste“ mnohí ignorovali vo svojom panickom úsilí dostať sa na palubu a do záchranných člnov. Schodiskové šachty sa zasekávali, keď sa davy ľudí pokúšajú uniknúť valiacej sa vode v podpalubí. Mnohí boli uväznení v dave a mohli sotva dýchať, nemohli hýbať nohami ani rukami. Situáciu sťažoval aj ľad na palube. Mnohí sa pri behu pošmykli a spadli do ľadovej vody, kde umrzli.
Vonku panovali katastrofálne podmienky. K mrazivým -17 stupňom sa pridal silný vietor a vysoké vlny. Voda mala len 4 stupne. Rovnako ako pri Titanicu, aj tu spúšťali poloprázdne lode. Jednej z nich sa dokonca utrhlo lano a ľudia sa zrútili do mora. Tí, čo zostali plávať v mrazivej a rozbúrenej vode Baltského mora, dlho nevydržali. Mnohí sa snažili chytiť záchranné člny, ale zúfalí a paranoidní pasažieri ich udierali palicou. Katastrofu prežilo len asi 900 ľudí. Odhaduje sa, že zahynulo okolo 11 000 ľudí. Presný počet neexistuje, keďže pri naloďovaní vládol veľký chaos.
Povráva sa, že na lodi sa viezla aj legendárna jantárová komnata. Údajne ju Sovieti po skončení vojny hľadali vo vraku lode.
Vrak lode
Dnes leží vrak lode Wilhelm Gustloff na 55°04′22″N 17°25′17″E, 29 míľ od pobrežia Leby v Poľsku. Na poľských navigačných mapách je uvedená len ako prekážka č. 73. Leží v hĺbke asi 45 metrov. V roku 1994 Poľsko uznalo vrak lode Wilhelm Gustloff za vojnový hrob. Potápanie pri ňom, ani v okruhu 500 metrov od neho nie je povolené.

Tieto informácie som čerpala najmä zo stránky www.wilhelmgustloffmuseum.com. Túto stránku vrelo odporúčam. Je tam všetko čo potrebujete vedieť o skaze lodi a veľké množstvo obrázkov a fotografií.
Tragédiou lode Wilhelm Gustloff sa inšpirovala aj spisovateľka Ruta Sepetys a napísala román Sůl moře. Recenziu na knihu si môžete prečítať TU
Zdroje
Smrt na Baltu: Zkáza lode Wilhelm Gustloff
Napísala: Cathryn J. Prince
Cress: 2017
ISBN: 9788026417064
Počet strán: 256