Počas druhej svetovej vojny ľudská krutosť a nenávisť nabrala obludné rozmery. Nacisti začali šíriť svoje choré myšlienky o nadradenosti svojej rasy. Pre „menej cenné“ rasy ako Židia alebo Rómovia začali stavať koncentračné tábory, kde ich chceli vyhladiť. Najznámejšie z nich boli Osvienčin, Bergen-Belzen, Dachau, Buchenwald alebo Treblinka. V Česku vznikol Terezínsky koncentračný tábor, Nemci ho nazýval Theresienstad. Nachádzal sa v okrese Litoměřice. Postaviť ju dal Jozef II. ako pevnosť a pomenoval ju po svojej matke – Márii Terézii.

Zriadenie tábora
15. marca 1939 bolo Česko de facto pripojené k Nemeckej ríši. Nový štát pod vplyvom Nemecka dostal názov Protektorát Čechy a Morava. Už v roku 1940 si tam nacisti zriadili sídlo gestapa. O rok neskôr sa stal zberným dvorom pre Židov, kedy do tábora začali prichádzať tisíce ľudí a to nielen z územia Česka, ale aj zo Slovenska, Nemecka, Maďarska alebo Rakúska. Tábor zriadil Reinhard Heydrich, po svojom nástupe za ríšskeho protektora. Bol z jedným zo strojcov Norimberských zákonov, takže bolo logické, že bude chcieť vytvárať koncentračné tábory aj na území Česka. Pre množstvo ľudí to však bola len prestupná stanica. Z Terezína ich často odviezli do Osvienčimu alebo iného koncentračného tábora. Niektorí tam strávili len niekoľko dní, niektorí tam žili veľmi dlhú dobu.

Život v tábore
Po príchode do tábora ľudí vyzliekli a vzali im všetky osobné veci. Po odovzdaní vecí dostali väzenskú uniformu, misku, lyžicu a deku. Tábor mal mužskú a ženskú časť, pričom sa muži a ženy nesmeli stretávať.
Tábor bol často veľmi preplnený. Na malej ploche žilo naraz veľmi veľa ľudí a hygiena bola veľmi slabá alebo skoro žiadna. Ľudia spali vedľa seba na trojposchodových posteliach. Tým sa medzi väzňami šírili rôzne ochorenia ako napríklad týfus, tuberkulóza alebo kiahne. Veľmi slabá bola aj strava. Často to bola len riedka polievka, kaša alebo suchý chlieb. To všetko malo za následok vysokú úmrtnosť.
Tábor mal aj väznicu. Tam umiestňovali najmä politických väzňov a partizánov. Posielali tam aj ľudí z tábora za priestupky, kde ich mučili a vraždili.
Terezínsky koncentračný tábor – pamätník
Tábor bol oslobodený 8. mája 1945, kedy ho oslobodili sovietske vojská. Dnes je na mieste tábora zriadený pamätník a miesto bolo vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Ak plánujete navštíviť Terezín, na tejto stránke si môžete pozrieť cenník a otváracie hodiny. Je tam aj databáza politicky a rasovo prenasledovaných ľudí. Stačí tam len zadať meno konkrétneho človeka. Počas prehliadky si môžete pozrieť múzeum, židovskú modlitebňu, cintorín a krematórium.
V Terezínskom koncentračnom tábore sa odohráva aj dej knihy Karen Levine Hanin kufrík. Viac o knihe sa môžete dozvedieť TU








