Svet sa rozdeľuje
V 60. rokoch bol svet rozdelený na dve časti- západ a východ. V obidvoch častiach sa odlišne vyvíjala spoločnosť a to sa týkalo aj módy. Ženy z východného bloku sa snažili napodobňovať západ. To sa dalo len tým, že si samé šili šaty podľa časopisov. Móda šesťdesiatych rokov sa považuje za revolučnú, čo sa týka módy a štýlu. Generácia detí narodených po druhej svetovej vojne už mala dostatok peňazí na to, aby vyjadrili svoj osobitý štýl. Vymýšľali sa nové módne trendy a smery. Móda sa rodila takmer všade – na ulici, kluboch, diskotékach…
Móda šesťdesiatych rokov – muži
V polovici šesťdesiatych rokov vzniká tzv. popkultúra. Ľudia začali počúvať modernú hudbu. Skupiny ako Beatles, The Whoo alebo Rolling Stones sú na vrchole slávy. Muži sa im chceli podobať, napodobňovať ich štýl. Módne boli farebné saká s prúžkami alebo vzormi. Rukávy boli úzke a plecia hranaté s miernymi vypchávkami. Nohavice sa nosili rovné alebo zvonové.

Pánske topánky boli na vysokom podpätku. Niektoré podpätky mali aj 18 cm a vyrábali sa z korku, plastu, či dreva.
Do spoločnosti sa stále nosil oblek, ale na rozdiel od predchádzajúcich období sa kreativite medze nekládli. Muž si mohol vybrať podľa svojho vkusu akýkoľvek vzor, farbu alebo materiál. Obľúbené boli pruhy alebo káro.
V polovici šesdesiatych rokov sa muži inšpirovali skupinou Beatles a nosili tzv. „mop tops.“ Bol to dlhší účes, ktorý zakrýval uši a na čele zdobila dlhšia ofina. K tomu sa pestovali aj bokombrady. Afroameričania si vytvorili svoju vlastnú módu a to tzv. Afro, čo bol veľmi veľký a hustý účes.
Móda šesťdesiatych rokov – ženy
Móda už nedbá na morálku a tak vznikajú minisukne. Neskôr aj minišaty. Minišaty boli strihovo veľmi jednoduché, mali áčkovú siluetu a lichotili každej postave a veľkosti. Stačilo zmeniť doplnky a z obyčajných denných šiat sa stal formálny odev. Šaty boli buď jednofarebné ale hýrili farbami alebo vzormi. Záležalo len na nositeľke. Obľúbené boli aj goliere a roláky.

V chladnom počasí sa na minišaty obliekali plášte, ktoré boli takisto krátke. Mali jednoradové alebo dvojradové zapínanie a záležalo len od ženy, či siahne po neutrálnej farbe alebo bude hýriť množstvom farieb a vzorov.

V tejto dekáde začínajú ženy nosiť nohavice. Mohli za to najmä feministické hnutia a hippies. Nohavice boli úzke alebo zvonové. Kostýmy neobsahovali len sukne ale aj nohavice.
Spoločenské šaty už nepodliehali diktátu tak ako predtým. Ženy sa mohli slobodné rozhodnúť pre strih, dĺžku, materiál aj vzor. Obľúbené boli áčkové siluety, empírové pásy a živôtiky. Šaty sa zdobili perím, drahokamami, korálikmi aj umelou kožušinou.
Doplnky
Výraznou zmenou prešli kabelky, ktoré sa vyrábali z kože, plastu, či PVC. Zapínali sa na zips alebo na zámok. Obľúbené boli zvieracie potlače, psychadelické vzory alebo cukríkové farby. Mladšie ženy experimentovali s rôznymi tvarmi a materiálmi, napríklad kabelkami z plexiskla. Na večer sa nosili listové kabelky.
Staršie dámy nosili drahšie šperky zo vzácnych kovov. Mladí ľudia mali radšej lacnú plastovú a akrylovú bižutériu.
Účes a líčenie
Jednoduchosť sa prejavila aj v účesoch. V 50. rokoch sa nosili náročne účesy. Úprava stala dosť času a boli nepraktické. V šesťdesiatich rokoch sa vlasy strihali na krátko alebo boli dlhé, bez natáčania. Ani make-upu sa nevenovala zvláštna pozornosť. Tmavo zvýraznené oči boli v kontraste s bledými perami. Hnutie hippies dokonca odmietalo nosenie make-upu a úpravu vlasov.

Móda šesťdesiatych rokov – Hippies
V šesťdesiatych rokoch bolo USA súčasťou vojny vo Vietname. Množstvo ľudí v USA protestovalo proti nezmyselnosti vojny. Jedna protestná skupina sa tak rozšírila, že z toho vzniklo obrovské hnutie, ktoré sa nazývalo hippies. Ich hlavnými myšlienkami bola sloboda, boj za mier a láska. Ako symbol si zvolili kvet, ktorý mal symbolizovať mier a lásku. No tieto myšlienky mali aj odvrátenú stranu. Členovia hnutia podliehali drogám a neviazanému sexu. Kritizovali konzumnú spoločnosť a jej túžbu po nakupovaní drahého oblečenia a starostlivosti o telo.
Oblečenie mali často z druhej ruky. Diery sa plátali záplatami alebo výšivkami. Dominoval etnický vzhľad. Nosili sa chlpaté ovčie kožuchy, semišové vesty so strapcami, kaftany, šatky na hlavách a veľa korálikov. Ženy nosili maxisukne alebo zvonové nohavice. Väčšinou však nosili unisex módu, čo znamenalo, že muži aj ženy sa obliekali rovnako. Typickým znakom však boli kvetinové potlače, ktoré sa premietli aj do bežnej módy.


Hippies obľubovali chôdzu naboso.
Muži aj ženy nosili dlhé vlasy, ktoré si nijak neupravovali, niektorí dokonca ani nečesali. Make-up zavrhli úplne.
Ďalšie časti zo série Dejiny módy
Zdroje:
Móda: Obrazové dejiny obliekania a štýlu
Napísal: kolektív autorov
Originálny názov: Fashion
Séria: Základný kameň rodinnej knižnice
Ikar: 2014
ISBN 9788055179407
Počet strán: 480
Od fíkového listu k džinum
Napísal: Jana Skarlantová
Grada publishing: 1999
ISBN 8071697850
Počet strán: 228