Prichádzajú džínsy
Móda sedemdesiatych rokov bola ovplyvnená najmä hnutím hippies, ktoré do módy prinieslo kvetinové potlače a maxisukne. Rukávy boli väčšinou dlhé, ale existovali aj šaty bez rukávov alebo na ramienka. Sukne a šaty siahali až po zem. Často nebolo vidno ani topánky. Veľmi obľúbené boli prírodné materiály a etnický štýl, ktorý pochádzal najmä z Indie. Ženy nosili batikované alebo kvetinové vzory. Na šaty si našívali koráliky a strapce. Okolo hlavy si obmotávali šatky alebo turbany.
Oblečenie na všedný deň muselo byť pohodlné, preto sa do módy vracia bavlna. Okrem neho sa používal džersej a polyester. Ženy si doma háčkovali alebo plietli odevy v rôznych farbách a vzoroch. Obľúbené boli blúzky a úzke sukne. Šaty sa sťahovali opaskom. V zime sa nosili hrubé kardigány, vlnené sukne a kabáty.

Móda sedemdesiatych rokov – Džínsy
V šatníkoch sa pevne ukotvili džínsy. Tie existovali už v 18. storočí. Vymyslel ich obchodník Levi Strauss, ktorý šil pevné nohavice pre robotníkov. Tie mali byť odolné voči poškodeniu a opotrebovaniu. Pevné plátno sa dovážalo z Janova, odtiaľ vznikol názov džínsy. V 50. rokoch si ich obľúbili mladí rebeli, ale svoje stále miesto v šatníkoch si našli až v sedemdesiatych rokoch. Pre východný blok bola však džínsovina často nedostupná. V Československu si ich človek mohol kúpiť v Tuzexe za bony, alebo prepašovať zo zahraničia. Z džínsoviny sa nešili len nohavice, ale aj bundy a rôzne doplnky.
Topánky si každá žena mohla vybrať aké jej vyhovujú. Preferovali sa však nižšie podpätky. Žena ktorá chcela byť vyššia si zaobstarala topánky na platforme. Nosili sa nízke topánky, sandále ale aj čižmy.
Účesy sa takisto inšpirovali hnutím hippies. Vlasy mali väčšinou dĺžku po ramená a natáčali do väčších vĺn. Niektoré ženy si vlasy strihali nakrátko.
Muži nosili dlhšie vlasy, väčšinou po ramená s cestičkou uprostred.
Móda sedemdesiatych rokov – Punk
Ku koncu dekády vzniklo v Londýne punkové hnutie. Stúpenci hnutia sa plne stotožňujú s tým, čo spoločnosť odvrhuje. Nezaujíma ich kariéra, peniaze ani budúcnosť. Obdivujú anarchiu, teda, že každý jedinec si môže robiť čo chce a obliekať si čo chce. Svojim vzhľadom dávajú najavo svoje opovrhnutie spoločnosťou. Úplne odmietajú aktuálnu módu. Punkeri nosia maskáče, potrhané tričká s anarchistickými sloganmi. Roztrhané časti odevu si spájajú zatváracími špendlíkmi. Nosia čierne kožené bundy s množstvom kovových ozdôb.
Obúvajú si ťažké vysoké topánky, alebo kanady. Tie môžu mať kovové ozdoby alebo rôzne nápisy a motívy.
Ako doplnky nosia zatváracie špendlíky, obojky, kovové reťaze (často upevnené od predného vrecka nohavíc k zadnému), vybíjané opasky, mnoho náušníc a náramky. Typický je piercing tváre.
Provokujú nielen oblečením, ale aj účesom. Hnutie sa inšpirovalo indiánskym kmeňom Mohykánov. Vlasy sú po bokoch hlavy vyholené, kým s strede ostáva cestička, ktorá sa tupíruje. Vzniká tým tzv. číro, ktoré hýri jasnými a neprirodzenými farbami ako je modrá, zelená ružová…


Ďalšie časti zo série Dejiny módy
Zdroje:
Móda: Obrazové dejiny obliekania a štýlu
Napísal: kolektív autorov
Originálny názov: Fashion
Séria: Základný kameň rodinnej knižnice
Ikar: 2014
ISBN 9788055179407
Počet strán: 480
Od fíkového listu k džinum
Napísal: Jana Skarlantová
Grada publishing: 1999
ISBN 8071697850
Počet strán: 228