Christian Dior prichádza
V septembri 1945 sa definitívne uzavrela jedna z najhorších kapitol dejín ľudstva. Obrovské množstvo obetí a materiálnych škôd sa odrazilo aj na životnom štýle. Množstvo ľudí ostalo po bombardovaní bez domova. Ekonomika sa rozbiehala veľmi pomalým tempom. Textil bol naďalej nedostatkovým tovarom. To však platilo hlavne pre Európu. Amerika bola na tom omnoho lepšie. Módny priemysel vstáva akoby z prachu. Móda päťdesiatych rokov ovplyvnil bola pod taktovkou módneho návrhára Christiana Diora, ktorý vo svojich kolekciách zdôraznil ženský pás, naznačil krivku bokov a bohato nariasené sukne siahali až do polovice lýtok. Ženskú eleganciu podtrhovali najmä lodičky na vysokom opätku, klobúky a rukavice. Táto zmena sa nazývala „new look.“
Móda päťdesiatych rokov – ženy
Ženská silueta bola v tvare písmena X. Zvýrazňovala krivky tela, poprsie a boky, úzky pás kontrastoval s širokou nadýchanou sukňou. Nadýchaná sukňa sa vytvárala pomocou spodničiek. V 1951 vytvoril Dior tzv. princesovú líniu. Sukňa bolo mierne rozšírená a siahala do polovice lýtok. V roku 1954 priniesol Dior siluetu v tvare písmena H. Vyznačovala sa prirodzenou šírkou ramien, rovné boky, rovná sukňa. Rok na to prišiel s líniu A. Mala lichobežníkový tvar čo znamenalo úzke ramená a rozširujúca sa sukňa.
Veľký vplyv mala aj Coco Chanel. Veľmi populárne sa stali jej kostýmy. Existovalo množstvo strihov. Niektoré mali asymetrický strih, iné zas kopírovali postavu a nechali vyniknúť pás. Sako malo jednoradové alebo dvojradové zapínanie. Sukne siahali do polky lýtok a boli buď puzdrové alebo široké.

Mladé dievčatá nosili široké sukne pod kolená so svetrom alebo s priliehavou blúzkou.
V chladom počasí si ženy obliekali trenčkot, plášť, kabát alebo kožuch. Trenčkoty a plášte mali úzky pás, ktorý sa niekedy zvýrazňoval opaskom. Kožuch bol známkou najvyššej prestíže. Mohli si ho dovoliť len veľmi bohaté ženy. Módne boli aj kožušinové doplnky.
Koktailové večierky a plesy
Po skončení vojny sa ľudia snažili čím skôr dostať do starých koľají. Báli sa, že znova príde vojna a tak si chceli užiť mierové časy čo najviac. Obľúbené boli koktailové večierky. Vznikol tak nový typ oblečenia a to koktailové šaty. Mali romantickú siluetu s priliehavým živôtikom a bohatou sukňou zvýrazňujúcou úzky driek. Boli vyrobené zo zamatu alebo brokátu. Dĺžku mali do polovice lýtok. K nim sa nosil klobúčik so závojom a rukavice. Obúvali si sandále alebo topánky na vysokom opätku.

Okrem koktailových večierkov sa konaly aj plesy. Tie boli zväčša len pre najbohatších. Ženy si šaty na ples nechávali šiť u špičkových módnych návrhárov. Dôraz sa kládol na siluetu presýpacích hodín. Sukne boli bohaté, ale aj užšie, puzdrové. Šaty boli s ramienkami alebo bez. Častý bol aj krátky rukáv.
Doplnky
Bohaté ženy nosili na spoločenské udalosti šperky z pravých kameňov ako brilianty, rubíny a smaragdy. Obľúbené boli aj perly. Ostatné ženy nosili bižutériu, ktorá imitovala drahé kovy.
Veľký boom zažívali kabelky. Mali hranatý tvar a nosili sa v ruke alebo na predlaktí.
Či už to bolo bežné nosenie alebo formálna udalosť, dáme nesmel chýbať klobúk. Nosili sa malé klobúčiky tzv. kastróliky. Priliehavé klobúčiky a barety. Klobúk bol často posadený až vzadu, aby nenarúšal účes. Ozdoboval sa perím, závojom, vtáčikom, ovocím alebo kvetmi.
Účes a líčenie
Vlasy boli vyčesávané, upravované, tvarované do “helmy”. Vlasy si kučeravili do malých kučierok alebo vĺn a tie si potom zapínali sponkami. Mladé dievčatá si vlasy zopínali stuhou. Do módy prišlo “oko lane”, vytvorené pomocou očných tieňov na viečkach. Používali sa ceruzky na obočie, riasenka a tenká očná linka. Pery sa farbili na červeno.
Móda päťdesiatych rokov – muži
V mužskej móde pretrvávali obleky a to najmä u starších mužov. Nosili sa voľne strihané saká a široké nohavice, často so zažehlenými pukmi a manžetami. Do spoločnosti sa stále nosil smoking.
Topánky boli nízke, šnurovacie, zdobené dierkovým vzorom, predná časť topánky bola špicatá. Mladšia generácia nosila vyššie topánky, s dlhou ostrou špicou, zapínané na pracku.
Pánovi nesmel chýbať klobúk. Najobľúbenejší bol homburg, pinč alebo fedora.
Muži sa strihali nakrátko a nosili tzv. DA účes (skratka pre Duck Ass – zadok kačky). Tento účes bol vytvorený sčesaním vlasov zo strán hlavy dozadu a bol upevnený pomocou pomády. Nad čelom si nechávali prameň vlasov. Muži sa inšpirovali hviezdami James Dean a Elvis Presley. Niektorí muži nosili aj bokombrady.
Móda päťdesiatych rokov a nová generácia
V 50. rokoch vzniká generácia mladých mužov, ktorí odmietajú nosiť obleky a saká. Chcú sa nejakým spôsobom odlíšiť. V roku 1953 vznikol film Divoch s Marlonom Brandom a o dva roky neskôr Rebel bez príčiny s Jamesom Deanom. Tieto filmy priniesli do módy džínsy a kožené bundy. Každý stredoškolák v 50. rokoch chcel vyzerať ako ich filmové idoly. To sa samozrejme nepáčilo ich rodičom, ktorí to považovali za dekadentné.

Ďalšie časti zo série Dejiny módy
Zdroje:
Móda: Obrazové dejiny obliekania a štýlu
Napísal: kolektív autorov
Originálny názov: Fashion
Séria: Základný kameň rodinnej knižnice
Ikar: 2014
ISBN 9788055179407
Počet strán: 480
Od fíkového listu k džinum
Napísal: Jana Skarlantová
Grada publishing: 1999
ISBN 8071697850
Počet strán: 228