Móda počas vojnových rokov
September 1939 sa čiernou farbou zapísal do dejín ľudstva. Vypukla druhá svetová vojna, pri ktorej zahynuli milióny ľudí a napáchala množstvo škôd. Vojna mala neblahé následky na každú stránku života. Móda štyridsiatych rokov sa musela prispôsobovať novým, neblahým okolnostiam. V roku 1941 bol zavedený prídelový systém, aby sa textil rozdelil medzi ľudí spravodlivo. Strihy sú čo najúspornejšie a látky nekvalitné. Niekedy sa materiál používal viacnásobne. Rozpáral sa starý sveter a z neho sa nanovo uplietol nový sveter alebo pulóver.
Móda štyridsiatych rokov – ženy
Asi 400 000 tisíc žien sa pripojilo k americkej armáde, okolo 500 000 ich bolo v britskej. Ostatné ženy pracovali ako dobrovoľníčky alebo pracovali na mužských pozíciách. Väčšina oblečenia bola len na prídelové lístky, takže každá žena si musela dobre premyslieť čo si kúpi. Ženy v továrňach nosili montérky s vreckami, ktoré sa zapínali na traky. Pod nimi nosili jednoduchú blúzku. Ženy vo vojsku a dobrovoľníčky nosili kostým. Kostým sa skladal zo saka s dĺžkou po boky. Pod ňu sa obliekala blúzka alebo košeľa a často sa používala aj dámska kravata. Niekedy sa sako prepásalo hrubým opaskom. Druhou časťou bola sukňa, ktorá končila 40 cm nad zemou. Kostým mal nevýraznú farbu, zelenú alebo hnedú. Niektoré ženy nosili kombinézy a ťažké kožené topánky (kanady).


Ženy, ktoré nepracovali v továrni, ani vo vojsku sa obliekali farebnejšie a štýlovejšie. Nosili sa kostýmy, šaty, kardigány a sukne s dĺžkou pod kolená. Klobúky neboli na prídel takže sa tešili veľkej obľube. Väčšinou boli posadené na bok. Módny bol aj klobúk nazývaný „svätožiara.“ Bol to veľký klobúk, keď sa nasadil na hlavu, dáma vyzerala akoby mala svätožiaru. Okrem klobúkov sa nosili aj baretky.


Doplnky a účes
Veľmi módne boli rukavice. Tie sa nosili takmer na každú príležitosť. Ženy smútili za pančuchami. Tie boli veľmi nedostatkovým tovarom. Máloktorá si ich mohla dovoliť.
Topánky boli takisto na prídel a bolo ťažšie ich zohnať. Bez lístkov sa dali kúpiť iba dreváky. Tie však boli na chôdzu veľmi nepohodlné a klopkali. To sa dalo vyriešiť viacdielnou drevenou podošvou. Takmer každé topánky mali vyšší opätok a šnúrky. Obľúbené boli topánky s otvorenou špičkou alebo prestrihmi na bokoch.
Účes bol takisto jednoduchý. Vlasy boli sčesané na boku s mäkkými kaderami padajúcimi cez rameno. Vlasy sa zdobili sponkami.
Móda štyridsiatych rokov- muži
Mužská móda v tomto období sa v tomto období nevyvíjala, keďže väčšina mužov bola v armáde, kde nosili uniformu. Jej vzhľad závisel od krajiny, za ktorú vojak bojoval. Starší páni a tí, ktorí mali to šťastie a nedostali sa front nosili oblek, ktorý sa skladal zo saka a nohavíc. V chladnom počasí si obliekali na sako trenčkot alebo kabát. Na denné nosenie sa nosila športová košeľa a široké, voľné nohavice. Nosili sa aj kravaty, ktoré boli v štýle art deco.
Muži aj naďalej nosili krátke vlasy a často sčesané dozadu uhladené olejom.
Ďalšie časti zo série Dejiny módy
Zdroje:
Móda: Obrazové dejiny obliekania a štýlu
Napísal: kolektív autorov
Originálny názov: Fashion
Séria: Základný kameň rodinnej knižnice
Ikar: 2014
ISBN 9788055179407
Počet strán: 480
Od fíkového listu k džinum
Napísal: Jana Skarlantová
Grada publishing: 1999
ISBN 8071697850
Počet strán: 228