Móda v štýle art deco
Po skončení prvej svetovej vojny nastal nebývalý rozmach vedy a techniky. V architektúre a umení sa preferovala striedmosť a jednoduchosť. To sa prejavovalo aj v móde. Ženy už počas prvej svetovej vojny zahodili krinolíny, korzety a šnurovačky. Po vojne sa to aj naďalej považovalo za prežitok. Móda dvadsiatych rokov sa inšpirovala filmovým priemyslom. Každá žena, ale aj muž sa chcel podobať na svoj idol z plátna kín, ako napríklad Rudolph Valentino, Greta Garbo alebo Marlen Dietrich. Módu veľmi ovplyvnila Gabrielle Chanel (Coco), ktorá do ženského šatníka priniesla pletený pulóver, malé čierne šaty a kostým. Tieto kúsky oblečenia sa nosia s veľkou obľubou dodnes
Móda dvadsiatych rokov – muži
Mužský odev sa ani po vojne nezmenil, keďže už pred ňou bol funkčný a pohodlný. Základom bol stále oblek, ktorý mal jednoradové alebo dvojradové zapínanie. Starší muži stále nosili žaket, zatiaľ čo mladí si obľúbili košele s mäkkými goliermi a oblekom, ktorý mal pohodlnejší strih. Počas vojny si muži obľúbili trenčkot. Ten zostal v šatníkoch aj medzivojnovom období. Na spoločenské udalosti sa nosil smoking, zatiaľ čo frak ustupoval do úzadia. Aj keď sa už dali obleky kúpiť, muži stále preferovali šitie na mieru.
Menila sa aj spodná bielizeň. Predtým nosili muži spodné kombinézy. Okolo roku 1920 ich nahradili tielka a trenírky.

Doplnky
Pribudlo množstvo druhov pánskych klobúkov. Najformálnejší bol pinč. Nasledoval hofburg, čo bol plstený klobúk s vtlačeným dnom a so strechou. Na bežné nosenie sa používal trilby a fedora. Na pláž sa nosili slamené klobúky.
Po vojne sa prestali nosiť čižmy. Do módy sa dostali oxfordky, ktoré museli ladiť s odevom. Nosili sa čierne, hnedé alebo biele. Vyrobené boli z kože alebo plátna.
Vlasy sa strihali na krátko. Z módy odišli bokombrady, čo však ostalo boli fúzy a to najmä u starších pánov. Mladší sa väčšinou holili na hladko.
Móda dvadsiatych rokov – ženy
Ženská móda prešla radikálnou premenou. Pred vojnou trvalo žene obliekanie aj pol hodiny, po jej skončení sa obliekla do niekoľkých sekúnd. Najväčšou premenou prešli sukne, ktoré sa výrazne skrátili. Ešte v roku 1910 siahali šaty po členky, v roku 1925 už siahali nad kolená. Takisto už neboli tak široké s množstvom spodničiek a obručou. Pod nimi sa nosili pančuchy z umelého hodvábu.
Ďalšou súčasťou šatníka sa stala halenka stiahnutá na boky a krátka plisovaná sukňa. Šaty mali tak jednoduchý strih, že ich dokázala ušiť aj krajčírka – začiatočníčka. Boli to rovné šaty bez zapínania a obliekali sa cez hlavu. V tomto období sa veľmi nelíšili šaty bohatej dámy a ženy zo strednej triedy. Nosili rovnaké strihy, len používali iný materiál. Nosil sa voál, šifón, žoržet, umelý hodváb. Na denné nosenie flanel a popelín. Pás sa posunul veľmi nízko a to až na boky. Vznikol nový typ šiat, tzv. charlestonky, ktoré končili pruhom plisovanej látky. Na spoločenských šatách sa prvý krát objavuje dekoltovanie vzadu. Vpredu nemali výstrih, avšak vzadu bol odhalený takmer celý chrbát. Boli bohato zdobené flitrami, korálikmi, strapcami. Šaty nemali rukávy, často len tenké alebo hrubé ramienka.


Obľúbené boli aj kardigány, kabátiky a dlhé tunikové svetre.
Vyvíjala aj spodná bielizeň. Šili sa prvé podprsenky. Nohavičky pripomínali šortky a mohli byť spojené s tielkom alebo podprsenkou.
Nosili sa topánky s remienkami cez priehlavok. Módne boli aj lodičky a poltopánky. Ak chcela ženy topánky na nižšom opätku, siahla po oxfordkách. K večerným šatám sa nosili uzavreté sandále ušité z látky alebo metalickej kože. Rovnako ako šaty sa zdobili flitrami a kamienkami.
Doplnky
Zo šatníka sa okrem krinolín a korzetov vytratili aj mohutné a bohato zdobené klobúky. Namiesto nich sa nosili jednoduché klobúky, ktoré pripomínali pánsky klobúk. Jeho malý, mierne rozšírený okraj sa nosil sklopený hlboko do očí.
Šperky boli jednoduché a elegantné. Obľúbené boli náramky v tvare hada. Prvý krát sa objavili aj klipsy namiesto napichovacích náušníc. Z materiálov sa používal ónyx, lapis lazuri, achát, opál, nefrit alebo čierny jantár. Jedinečným kúskom boli cigaretové krabičky, keďže fajčenie bolo veľmi moderné. Fajčil takmer každý. Ženy si dávali cigarety do dlhej ozdobnej špičky, čo vyzeralo veľmi elegantne.
Účes
Veľkou premenou prešiel aj účes. Ženy si vlasy radikálne skrátili do účesu, ktorý sa nazýval bubikopf. Bol to strih ktorý odhalil krk a siahal po bradu. Účes doplňovala ofina. Vlasy boli na temene ľahko zdvihnuté a na bokoch tvarované do špičky.


Ďalšie časti zo série Dejiny módy
40. roky 20. storočia a druhá svetová vojna
Zdroje:
Móda: Obrazové dejiny obliekania a štýlu
Napísal: kolektív autorov
Originálny názov: Fashion
Séria: Základný kameň rodinnej knižnice
Ikar: 2014
ISBN 9788055179407
Počet strán: 480
Od fíkového listu k džinum
Napísal: Jana Skarlantová
Grada publishing: 1999
ISBN 8071697850
Počet strán: 228