Móda na prelome storočí
Secesia dosiahla svoj vrchol na prelome 19. a 20. storočia. Vznikla v Anglicku, kde ju nazývali modern style. Prejavila sa najmä v architektúre a umení. Typické pre toto obdobie boli prírodné ornamenty, ako napríklad rastliny, zvieratá alebo ľudské figúry. Secesná móda taktiež prijala prírodné vzory, nielen na oblečení, ale aj na doplnkoch. Upustilo sa od nepohodlných strihov, krinolín a veľmi úzkeho pásu. Obliekanie sa výrazne zjednodušilo. V tomto období vznikli prvé konfekcie. Ženy si s obľuboval vyberali z katalógov čo sa im páči.
Secesná móda – muži
Mužský odev sa veľmi nezmenil. Na denné nosenie sa používal redingot s dlhou, rovnou spodnou časťou a čiernymi nohavicami. Okrem neho sa nosil aj žaket so zostrihnutým predkom. Na voľný čas sa nosili krátke saká. K večerným oblekom patril frak a smoking, ktoré dopĺňal tvrdý golier so zaoblenými špičkami. Na šport sa obliekali pumpky, čo boli nohavice po kolená. Nohaviciam, ktoré siahali pod kolená sa hovorilo golfky. Na vrch sa nosil kardigán- sveter na zapínanie. V tomto období sa prvýkrát objavujú plavky. Tie sa vyrábali z vlnenej strojovej pleteniny. Boli na ramienka a spodok sa podobal dnešným šortkám.
Svoju popularitu si stále udržiaval cylinder. Ten bol buď hodvábny alebo plstený. Okrem neho si odev dopĺňali paličkami, motýlikmi, viazankami alebo hodinkami.

Secesná móda – ženy
Ideálom bola postava v tvare X. Rukávy boli rozšírené. Štíhly pás sa dosahoval šnurovaním, ale už to nebol tak úzky pás ako pred tým. Zvonová sukňa splývala v mäkkých záhyboch až na zem. Na prelome storočí sa úzky pás a postava presýpacích hodín posúvala k rovnejšej siluete. Dokonca ustúpili aj čipky a volány.
Používali sa ľahké a vzdušné materiály. Z farieb to boli hlavne pastelové farby. Pre secesné umenie boli typické kvety a príroda. To sa premietlo aj do módy. Kvety boli všade. Na šatách, klobúkoch, doplnkoch, či už živé alebo umelé alebo ako výšivka, či potlač.
19. storočie prinieslo rozvoj dopravy. Žena už nemusela cestovať kočom alebo na koni. Mohla si sadnúť do pohodlného vlaku alebo auta, čo umožnilo cestovať na väčšie vzdialenosti. Počas dlhej cesty sa žena chcela cítiť komfortne. Preto vznikol cestovný kostým. Obsahoval jednoduchú priliehavú sukňu siahajúcu ku členkom a krátky kabátik. Pod kabátik sa obliekala blúzka, ktorá zakrývala krk a mala dlhé rukávy.
Športové oblečenie
Ženy nosili aj športové oblečenie. Tomu sa prispôsobovali kostýmy a kombinácie blúzky a sukne. Nosili sa nohavicové sukne a bloomerky, ktoré úplne zakrývali nohy schované vo vysokých šnurovacích topánkach. Plavky tvorila tunika s krátkymi rukávmi a nohavice siahajúce pod kolená.
Večerné šaty
Večerné šaty mali výraznú dekoltáž a odhalenú hornú časť pliec. Predlaktie sa zakrývalo dlhými rukavicami. Z materiálov sa používal satén, damask a šifón. Zvyčajne sa nosili šaty v jemných pastelových farbách a ozdobovali sa čipkou, štrasom a filtrami. To spôsobovalo, že sa šaty často poškodzovali. Preto sa musela žena učiť ako sa v šatách pohybovať, aby ich nepoškodila. Niektoré ženy si prišívali aj vlečky, ktoré si pri tanci pridržiavali pútkom.


Topánky bol pevné a praktické. Zapínali sa na gombíky alebo šnurovali. Podpätky už neboli tak vysoké ako počas biedermeieru. Boli buď nízke alebo siahali po členky.
Klobúky boli mohutné a bohato zdobené. Zdobili sa umelými kvetmi, stuhy, čipky, perie, vtáčie krídla alebo dokonca vypchaté vtáčiky. K okraju klobúku sa pripínal závoj. Niektoré ženy však mali radšej menšie a striedmejšie klobúky.
Prvá svetová vojna
Prvá svetová vojna urýchlila trend menej obmedzujúceho odevu. Množstvo žien vymenilo šaty za pracovný odev, keďže veľa z nich vykonávalo manuálnu prácu. To si vyžadovalo praktické a odolné oblečenie. Do módy sa dostáva trenčkot– tenký, dlhý plášť. Obľúbené boli kostýmy, ktoré tvoril kabátik a jednoduchá áčkova sukňa.

Aj v tejto dobe sa nosili klobúky alebo čiapky. Klobúky mali striešku a boli jednoduché, bez ozdôb.
Obuv bola hlavne praktická a odolná voči nepriazni počasia. Mala nízky podpätok a úzky tvar. Zapínala sa na očká. Nosili sa aj vysoké topánky na šnurovanie. Praktický musel byť aj účes. Vlasy sa česali do drdola alebo sa strihali na krátko.
Ďalšie časti zo série Dejiny módy
40. roky 20. storočia a druhá svetová vojna
Zdroje:
Móda: Obrazové dejiny obliekania a štýlu
Napísal: kolektív autorov
Originálny názov: Fashion
Séria: Základný kameň rodinnej knižnice
Ikar: 2014
ISBN 9788055179407
Počet strán: 480
Od fíkového listu k džinum
Napísal: Jana Skarlantová
Grada publishing: 1999
ISBN 8071697850
Počet strán: 228