Nerozumná móda je späť
Po dobytí Bastily a nástupe klasicizmu si ženy vydýchli. Zbavili sa ťažkej krinolíny aj korzetov. Dúfali, že už nikdy viac sa nevrátia k tej nepohodlnej a nezdravej móde. V druhej polovici 19. storočia sa tieto nechcené módne výstrelky vracajú. Móda druhého rokoka bola opäť veľmi nezdravá a nepohodlná. Preto sa toto obdobie nazýva „druhé rokoko.“
Móda druhého rokoka – muži
Muži stále nosili frak, ale už sa nenosil na bežné nosenie, ale skôr na spoločenské udalosti, hlavne na večerné spoločenské udalosti. Na denne spoločenské podujatia sa nosil žaket. Bol to voľnejší kabát doplnený prúžkovanými nohavicami a bielou vestou. Na konci 80- tých rokov sa objavuje smoking. Mal voľnejší strih s dvojradovým zapínaním. Smokingové nohavice sa zdobili lampasmi. Na denné nosenie sa používal vychádzkový kabát, ktorý siahal po kolená a mal dvojradové zapínanie. Pod kabát sa obliekala vesta.Nohavice zostali úzke. V móde zostala aj viazanka. Viazanie však už nebolo tak náročné ako predtým. Cylinder sa stále teší veľkej obľube.

Móda druhého rokoka – ženy
Ženské sukne sa neustále rozširovali a to pomocou spodničiek, ktorých bolo niekedy až šesť. Neskôr sa začali používať elastické obruče z oceľového drôtu, ktoré boli k sukni pripevnené malými háčikmi. Absencia spodničiek spôsobila, že začali byť nevyhnutné dlhé bavlnené spodky. Tie chránili pred chladom. Tak ako v prvom rokoku, aj tu hornú časť tela tvaruje korzet. Základom zostáva živôtik. Ten už ale neodhaľuje ramená ani dekolt. Rukávy sú dlhé. Krátke rukávy sú prípustné len na večerných šatách. Počas chladných dní si ženy obliekali krátky kabátik. Dlhší kabát sa nenosil, keďže to široké sukne nedovoľovali.

Éra tuniery
V 70-tých rokov 19. storočia sa situácia začala meniť. Francúzske cisárstvo padlo a nastala republika. A s cisárstvom odišla aj krinolína a nastala éra turniery. Turniera bola vystužená konštrukcia alebo vankúšik. Vankúšik sa vypchával slamou, vatou alebo vlásím. Ten sa pripínal k pase. Látka na sukni sa naberala a aranžovala na bokoch, takže vznikla vrchná sukňa so zásterou, ktorá sa vzadu podopierala turnierou.
Čo však neodišlo bol korzet. Ten bol stále veľmi módny. Čo sa týka farieb, veľmi populárne boli pastelové farby. Od roku 1875 boli už farby oveľa sýtejšie.
Večerné šaty mali dlhé vlečky. Na vlečku sa upevňoval ochranný volán, ktorý sa dal oprať. Na spoločenskú udalosť si žena nemohla zabudnúť vejár.
V tomto období sa nosili aj smútočné šaty. Pri ich obliekaní platili prísne pravidlá. Ako materiál sa používal krep alebo vlna. Počas smútku boli dovolené len čierne šaty, klobúky a závoje.
Doplnky
Topánky mali vysoký podpätok. Špice topánok boli hranaté, okrúhle a špicaté. Topánky na bežné nosenie bývali čierne, na plesy biele alebo krémové. Ozdobovali sa mašľami a strapcami.
Čepce sa uväzovali pod bradou hodvábnou stuhou. Vyrábali sa z hodvábu alebo batistu. Nosili sa aj klobúky naklonené v 45 stupňovom uhle.
Účes
Našťastie účesy sa neinšpirovali prvým rokokom, naopak boli jednoduché. Účes sledoval tvar hlavy. Vlasy boli uprostred rozdelené cestičkou, hladko sčesané a upravené a v tyle zviazané do uzla. Obľúbené boli aj vrkoče obtočené okolo hlavy.
Ďalšie časti zo série Dejiny módy
40.roky 20. storočia a druhá svetová vojna
Zdroje:
Móda: Obrazové dejiny obliekania a štýlu
Napísal: kolektív autorov
Originálny názov: Fashion
Séria: Základný kameň rodinnej knižnice
Ikar: 2014
ISBN 9788055179407
Počet strán: 480
Od fíkového listu k džinum
Napísal: Jana Skarlantová
Grada publishing: 1999
ISBN 8071697850
Počet strán: 228