Návrat antiky
Klasicizmus je umelecký smer vo včasnom 19. storočí, ktorý rozvíjal klasické umenie antiky a renesancie. Klasicizmus s pozitívnym vzťahom k antike nadväzuje na ideály renesancie a dostáva sa do protikladu s barokom. Móda klasicizmu priniesla neformálnejší odev inšpirovaný vidiekom a ovplyvnený dianím vo Francúzsku na konci 18. storočia. V tomto období sa zvýšil záujem o všetko antické. Vďaka množstvu archeologických nálezov z obdobia antiky sa ľudia dozvedali o kráse antického sveta a snažili sa ho napodobniť aj v odievaní.
Móda klasicizmu – muži
Aj mužský odev sa stal omnoho praktickejším. Základom bol frak a priliehavé nohavice siahajúce ku kolenám, ktoré dopĺňali hodvábne pančuchy. Pod frak sa obliekala hodvábna vesta. Objavujú sa aj prvé viazanky, ktoré boli biele. Bola to široká šatka zložito viazaná okolo krku. Pri vychádzke nesmel chýbať cylinder a palica. Z Anglicka sa do kontinentálnej Európy dostáva redingot. Bol to pôvodne jazdecký kabát, ktorý mal vzadu rázporok.
Obúvali si nízke topánky alebo naopak vysoké, jazdecké čižmy.

Móda klasicizmu – ženy
Ženský odev je ľahký, vzdušný a priesvitný. Do módy sa dostáva mušelín, batist, tyl a slávi sa návrat bavlny. Základom odevu bola chemise, čo boli šaty inšpirované gréckym chitónom a rímskou tunikou. Mali jednoduchý strih a bohaté riasenie. Pás bol posunutý vysoko a zdôrazňoval poprsie. Šaty sa zapínali gombíkmi alebo šnurovaním. Rukávy mali rôznu dĺžku. Od dlhých až po úplne krátke. Často sa nosil hlboký výstrih. Mohlo by sa zdať, že na rozdiel od korzetov a krinolín boli tieto šaty zdravšie. Nebolo tomu tak. Ľahký materiál sa nosil aj v chladom počasí. Ženy trpeli zápalom pľúc, dýchacích ciest alebo vaječníkov. Aby tomu predišli zahrievali sa rukávnikmi, štólami a zamatovými plédmi.

Vlasy si zdobili pštrosími perami. Prestali sa nosiť parochne a pudrovať vlasy. Stále si však natáčali a zopínali od drdolov. Na hlave sa nosil čepiec, čelenku alebo klobúk. V lete slamený klobúk.
Opätky na topánkach sa znižovali a na začiatku 19. storočia úplne zmizli. Vonku sa nosili ochranné dreváky, vo vnútri ľahké topánky z hodvábu alebo saténu. Objavovali sa ampaletky, teda topánky bez rozlíšenia pravej a ľavej nohy.
Ďalšie články zo série Dejiny módy
40. roky 20. storočia a druhá svetová vojna
Zdroje:
Móda: Obrazové dejiny obliekania a štýlu
Napísal: kolektív autorov
Originálny názov: Fashion
Séria: Základný kameň rodinnej knižnice
Ikar: 2014
ISBN 9788055179407
Počet strán: 480
Od fíkového listu k džinum
Napísal: Jana Skarlantová
Grada publishing: 1999
ISBN 8071697850
Počet strán: 228