Móda v časoch napoleonských vojen
Empír je klasicistický štýl vo Francúzsku v období vlády Napoleona Bonaparte (asi 1800 – 1830). Svoje pomenovanie dostal z latinského impérium. Empírová móda mala jednoduchý štýl a inšpirovala sa klasickými gréckymi a rímskymi sochami, zahalenými v jednoduchom kuse látky. Z materiálov sa používal najmä mušelín, hodváb a kašmír. Vznikajú aj prvé časopisy o móde. Tie sa dostávali až za hranice krajín. Preto sa väčšine krajín nosili podobné odevy. Módu určovala hlavne manželka Napoleona Josephine.
Empírová móda – muži
Muži v tomto období stratili záujem o brokát a hodváb. Boli pre nich nepraktické. Obľubovali hlavne vlnu. Základným odevom bol kabát. Strihy kabátov sa líšili v závislosti od toho, na akú príležitosť bol určený. Pod kabát sa obliekala vesta. Nohavice po kolená vymizli a objavili sa tzv. pantalóny, čo boli jednoduché nohavice, ktoré siahali niekedy až po zem. Novým, moderným prvkom sa stal nákrčník.

Obúvali sa jazdecké čižmy alebo ploché topánky na nízkom opätku.
Vlasy si strihali na krátko a kučeravili. Novinkou na konci empíru boli bokombrady a fúzy.
Empírová móda – ženy
Typické boli plášťové šaty a krátky vrchný kabátik. Pás sa posunul pod prsia a sukne mali krátku vlečku. Neskôr sa vlečka používala len na večerné šaty. Z farieb prevládala biela a pastelová. Stále sa používal korzet. Ten však už nemal kostice. Šnuroval sa vzadu, podopieral prsia spevňoval pás a boky. Nosil sa na ľanovej košeli a spodných nohaviciach. Bohatým ženám pomáhali pri obliekaní slúžky.
Dámy nosili dlhé rukávy. Veľké výstrihy sa nosili už len na spoločenských šatách. Krátke rukávy dopĺňali dlhé rukavice, ktoré siahali až po lakeť. Výstrihy si zakrývali šálom z pštrosích pier, tzv boa alebo šálom vyrobeným z kašmíru. Okrem toho nosili bohato zdobené slnečníky alebo vejáre.
Na prechádzky sa nosilo tzv. pellise, čo bol plášť, ktorý sa obliekal na odev.
Na spoločenské udalosti sa nosilo množstvo šperkov. Populárne boli súpravy. Súprava obsahovala náhrdelník, náušnice a brošne. Obľúbené boli šperky ryté drahokamami, tyrkys, jantár, topás, karneol a ďalšie polodrahokamy.

Účes sa inšpiroval antickým Gréckom. Vlasy sa kučeravili a česali do gréckeho uzla, ktorý sa zakrýval čepcom alebo klobúkom. Niektoré ženy nosili krátke vlasy. Ozdobovali sa zlatými tiarami, čelenkami alebo hrebeňmi.
Klobúky boli nápadné, posadené v rôznych uhloch. Pod nimi bolo vidieť hladké vlasy s cestičkou alebo prameňmi na spánkoch. Vyrábali sa zo slamy, zamatu alebo hodvábu. Ozdobovali sa kvetmi, perím, mašľami a stuhami. Často sa nosili aj závoje. Najčastejšie k svadobným alebo smútočným šatám. Jazdkyne na koni si ich často sa pripevňovali ku klobúku.
Ďalšie články zo série Dejiny módy
40. roky 20. storočia a druhá svetová vojna
Zdroje:
Móda: Obrazové dejiny obliekania a štýlu
Napísal: kolektív autorov
Originálny názov: Fashion
Séria: Základný kameň rodinnej knižnice
Ikar: 2014
ISBN 9788055179407
Počet strán: 480
Od fíkového listu k džinum
Napísal: Jana Skarlantová
Grada publishing: 1999
ISBN 8071697850
Počet strán: 228