Talianska nádhera
Renesancia (tal. Rinascimento) je historická epocha rozvíjajúca sa od 14. storočia do polovice 17. storočia. Jej počiatky môžeme hľadať v Taliansku, odkiaľ sa rozšírila do celej Európy. Svojimi myšlienkami nadviazala na obdobie neskorého stredoveku a gotiky a jej myšlienky sa ďalej rozvíjali v období baroka. Renesančná móda hlása návrat k prirodzeným telesným proporciám. Kresťanská morálka ešte viac ustupuje do úzadia. Renesancia zavrhla špicaté tvary a iné výstrelky gotiky. Renesancia teda vytvorila nový ideál prirodzenej krásy.
Renesančná móda – muži
Mužský odev bol podobný tomu gotickému. Oblečenie zvýrazňovalo postavu, široké plecia a dôraz sa kládol na stehná. Dublet a vypasované nohavice zostali v móde. Novinkou však bola tzv giornea, ktorá bola určená na denné nosenie. Obliekala sa cez hlavu a siahala nad kolená. V pase sa riasila. Mala bohato zdobené rukávy. Ďalšou súčasťou sa stala košeľa. V predchádzajúcich obdobiach ju nosili len chudobnejšie vrstvy. Na rozdiel od chudobnejších vrstiev bola z jemných látok. Nosila sa pod dubletom alebo gionerou. Plášte mali rôzne tvary a dĺžky. Zvykli mať kožušinové goliere a ozdobné, zvonovité rukávy. V 15. storočí prichádzajú do módy sobolie, rysie a exotické kožušiny.
V prvej polovici 16. storočia sa nájomní vojaci, tzv lancknechti priniesli dierkovanú módu. Keďže priliehavé nohavice boli veľmi nepraktické, vojaci ich prestrihávali, aby sa mohli lepšie hýbať. Neskôr sa táto móda rozšírila aj do iných spoločenských vrstiev. Prestrihy nájdeme na baretoch, rukávoch, kabátoch, ale aj topánkach. Na konci 16. storočia nosili takmer všetci muži trojdielny oblek, ktorý sa skladal z kabátca, kazajky a nohavíc s plášťom.


Veľkú obľubu u mužov si získali klobúky a to najmä baret, ktorý bol tvárny a tak sa dal prispôsobiť vkusu renesančného muža.
Z gotického obdobia sa zachovali aj topánky, ktoré boli dlhé a špicaté.
Účesy mužov boli trocha zženštilé. Nosili sa dlhé lokne a brady si holili väčšinou do hladka. Neskôr sa vlasy začali strihať na krátko a nechávala brada. Aj najmužnejší muži radi nosili náušnice, náhrdelníky, perie a výšivky.
Španielska móda
V Španielsku sa móda vyvíjala úplne iným smerom. Odev bol veľmi nepohodlný a nákladný. Horná časť tela mala podobu kužeľa obráteného vrcholom k zemi. Typické boli naberané rukávy a vypchávky. Vrchol kužeľa tvoril úzky pás vybiehajúci do špičky. Nohavice boli krátke po kolená a boli vypchaté vypchávkami. Nápadnou časťou bol poklopec, ktorý viac odhaľoval ako zahaľoval. Pod nohavicami sa nosili pančuchy, ktoré boli zošité z úpletu.
Renesančná móda – ženy
Ženský odev prešiel väčšou zmenou ako ten mužský. Riasené šaty vyšli z módy. Prvýkrát sa oddelil živôtik od sukne, ktorá sa neustále rozširovala skladaním a naberaním v páse. Vrchná sukňa bola otvorená a odhaľovala spodnú sukňu alebo spodničku. Pás sa vrátil do prirodzenej polohy. Z materiálov sa používal hlavne brokát a atlas. Najbohatšie ženy si šaty zdobili perlami a drahými kameňmi. Takéto šaty boli nevídaným luxusom a považovanými za šperk.
Najjednoduchším odevom bola gammura, ktorá sa obliekala na košeľu. Ľanová košeľa mala funkciu spodnej bielizne a obliekala sa pod každú róbu. Nazývala sa camisa. Priliehavý živôtik mal dlhé rukávy a bol prišitý k sukni. Oválne výstrihy odhaľovali košeľu. Rukávy sa nastrihovali alebo sa zdobili rázporkami, niekedy od ramien až k zápästiu. Rázporky sa zdobili stuhami. Bohatšie ženy si ich zdobili šperkami. Typické pre toto obdobie boli vysoké goliere.


Španielska móda
Ženy v Španielsku museli mať postavu v tvare presýpacích hodín. Široké ramená kontrastovali s úzkym pásom. Takýto pás sa tvoril pomocou korzetu, ktorý bol vystužený kosticami. Sukňa bola široká a tvorená obručou. Takáto sukňa sa nazývala verdugado. Na krku sa nosil široký golier, nazývaný okružie.
Nosili sa dlhé vlasy, ktoré boli buď rozpustené alebo splietané do vrkočov. Niekedy sa vrkoče obtočili okolo hlavy. Vlasy boli na temene rozdelené cestičkou uprostred a hladko uhladené. Módne boli príčesky alebo podložky. Vlasy si zakrývali čepcom. Ten sa však už striktne nevyžadoval. Obľúbené boli rôzne čelenky alebo sieťky. Talianky si vlasy zosvetľovali sedením na slnku.
Renesančná móda – doplnky
Od 15. storočia sa do módy dostávajú chopine. Boli to topánky na vysokej platforme. Boli až 50 cm vysoké.

V renesancii sa objavili aj prvé rukavice, Vyrábali sa z kože a zdobili výšivkou. Dávali sa ako darček, na znak úcty alebo lásky.
Šperkami sa ozdobovali hlavne čelenky, pokrývky hlavy, sieťky na vlasy. Ženy sa zdobili aj masívnymi náhrdelníkmi. Za najluxusnejší doplnok sa však považovali perly. Dávali sa do náhrdelníkov alebo vpletali do vlasov.
Uvoľnením kresťanských mravov sa znova začala používať kozmetika. Vyrábali sa rôzne pleťové vody, voňavky, mydlá.
Chudobní ľudia alebo stredná vrstva nenosili tak priliehavé šaty s vypchávkami, ale praktické oblečenie, ktoré ich neobmedzovalo ich v práci. Používala sa hlavne vlna a ľan. Ženy nosili čepiec z plátna.
Ďalšie články zo série Dejiny módy
40. roky 20. storočia a druhá svetová vojna
Zdroje:
Móda: Obrazové dejiny obliekania a štýlu
Napísal: kolektív autorov
Originálny názov: Fashion
Séria: Základný kameň rodinnej knižnice
Ikar: 2014
ISBN 9788055179407
Počet strán: 480
Od fíkového listu k džinum
Napísal: Jana Skarlantová
Grada publishing: 1999
ISBN 8071697850
Počet strán: 228