Móda chladného severu
Od konca 4. storočia existovalo v Európe množstvo kočovných národov, a to hlavne germánskych a slovanských. Ich sťahovanie naprieč Európou definitívne ukončilo starovek. Hlavnou príčinou bol kmeň Hunov. Tí spustili tzv. dominový efekt, kde jeden kmeň posúval ďalší kmeň a ten zas ďalší. Medzi germánske kmene patrili Ostrogóti, Vizigóti, Burgunďania, Anglovia, Sasi, Longobardi. V strednej Európe žili najmä Slovania, Avari a Kelti. Na severe Európy, najmä na škandinávskom polostrove žili Vikingovia.
Sú to predkovia dnešných Nórov, Dánov a Švédov. Na konci 8. storočia začali podnikať agresívne nájazdy na pobrežie Európy.
Odev Vikingov sa nezachoval. O tom ako vyzeralo ich obliekanie vieme z rôznych písomných záznamov alebo kresieb. Keďže žili na severe Európy museli tomu prispôsobiť aj oblečenie. Muselo byť hrejivé, ale zároveň aj praktické, hlavne pri každodenných činnostiach a boji. Preto používali hlavne ovčiu vlnu. V letných mesiacoch používali ľan. Počas nájazdov do Európy ulúpili aj množstvo hodvábu a zlatých nití. Tie však používali len vyššie postavení Vikingovia.
Móda Vikingov – Odievanie mužov
Muži nosili tuniku s dlhými rukávmi bez gombíkov, ktorá siahala po kolená. Tunika mohla byť vzorovaná alebo zdobená. Navrch si obliekali plášť, ktorý si zopínali brošňou. Plášť bol prehodený cez ruku, ktorou tasil meč. Nosili nohavice bez vreciek, ktoré boli prepásané opaskom. Na opasok si pripínali nože. Takisto nosili aj návleky na nohy. Bol to úzky pás látky ovinutý okolo nôh. Pre vikingské topánky bolo bežné, že mali výšku po členky. V zime sa nosili aj kožené čižmy.
Veľmi obľúbené boli čiapky z kožušiny, kože alebo vlny a helmice rôznych tvarov. Muži sa neholili ani nestrihali.
V boji nosili hrubé kožené brnenie na ochranu a štít na ochranu pred údermi mečom alebo sekier. S výnimkou kovových prilieb však Vikingovia zvyčajne nemali príliš ťažké oblečenie alebo brnenie, najmä preto, aby mohli lepšie manévrovať v boji.

Móda Vikingov – odievanie žien
Ženy nosili halenu, na ktorú si obliekali zásteru alebo priliehavé šaty na ramienka, ktoré sa zapínali bronzovou brošňou. Bohaté ženy nosili zlaté brošne. Halena siahala až po členky. Nosil sa aj plášť, ktorý sa taktiež zapínal brošňou. Okolo pása si dávala opasok, na ktorom bolo malé puzdro na drobnosti. Rovnako ako muži nosili kožené topánky.


Vikingovia poznali farbenie látok. Farbili ich rôznymi rastlinami. Obľúbenými farbami boli žltá, červená, fialová a modrá. Zaujímavosťou je, že nepoznali gombíky ani vrecká.
Okrem brošní nosili prstene a náhrdelníky. Nemáme doklady o tom, že by vikingské ženy nosili náušnice. Šperky sa vyrábali z dreva, skla, jantáru, bronzu a zlata a boli často zdobené geometrickými vzormi, zapletenými pásmi, hlavami zvierat a zvieracími šelmami.
Čo sa týka účesov, nosili sa dlhé vlasy. Nechávali ich voľne rozpustené alebo si ich s obľubou zapletali do vrkočov.
Ďalšie články zo série Dejiny módy
40. roky 20. storočia a druhá svetová vojna
Zdroje:
Móda: Obrazové dejiny obliekania a štýlu
Napísal: kolektív autorov
Originálny názov: Fashion
Séria: Základný kameň rodinnej knižnice
Ikar: 2014
ISBN 9788055179407
Počet strán: 480