Móda pod vplyvom kresťanstva
Označovala sa tak východná časť Rímskej ríše a na ňu nadväzujúci stredoveký štát. Jej názov je odvodený od mesta Byzancion a považovala sa za nástupcu Rímskej ríše. Byzantská ríša tvorí prechod od antiky k stredovekej kultúre, preto móda vychádzala z antiky, stredovýchodných a orientálnych štýlov. Bola však o čosi upnutejšia a prudérnejšia, keďže v stredoveku vládla silná kresťanská morálka.
Telo muselo byť úplne zahalené od hlavy až po päty, a to aj počas horúcich dní. Nosilo sa niekoľko vrstiev oblečenia, takže sa úplne potlačili telesné tvary. Do módy sa dostáva hodváb, ktorý bol symbolom spoločenského postavenia. Najbohatší si hodvábny odev zdobili zlatými niťami a perlami. Na farbenie sa používal vzácny týrsky purpur, ktorý sa vyrábal zo šťavy mäkkýšov. Odev bol veľmi ťažký, takže veľmi sťažoval chôdzu. V tomto období sa výrazne odlišuje oblečenie svetských a cirkevných hodnostárov.
Byzantská móda – muži
Základným odevom bola dalmatika. Podobala sa na tuniku, ktorá sa nosila v časoch antiky. Mala dlhé priliehavé rukávy pokrývajúce celé paže. Obyčajní ľudia nosili dalmatiku dlhú po kolená bez ozdôb previazanú v pase, zatiaľ čo cisár mal dalmatiku dlhú po zem a zdobenú výšivkou.
Muži si vlasy strihali nakrátko a bohatí si ich zdobili šnúrami perál. Cisár nosil korunu pokrytú drahokamami.
Byzantská móda – ženy
Ženy rovnako ako muži nosili dalmatiku. Tá sa skladala z dvoch častí. Spodná mala úzke, dlhé rukávy a vrchná ich mala rozšírené. Bohaté ženy mali dalmatiku farebnú a bohato zdobenú výšivkami. Namiesto tógy sa nosil plášť tzv. pallium, ktorý bol na ramene zopnutý sponou a splýval až k členkom. Vpredu a vzadu lemoval plášť obdĺžnik látky, ktorý sa nazýval tablion.
S nástupom kresťanstva skončili zaužívané hygienické návyky. Telo sa považovalo za hriešne, preto si nezaslúžilo, aby sme sa oň starali. Dovolené boli len voňavky, ktoré prekrývali zápach neumytého tela. Takisto sa ženy prestali líčiť.
Ženy si vlasy neumývali, aj preto si ich zopínali a schovávali pod závojom alebo pokrývkou hlavy nazývanou vilarion. Vznešené ženy si vlasy zdobili diadémom a šnúrami perál.

V tomto období sa šperky stávajú nedostatkovým tovarom. Zlatníci požívali zlato hlavne na cirkevné účely, napríklad na výrobu kalichov. Šperky si mohli dovoliť len najbohatší ľudia a cisár. Využívali sa perly, polodrahokamy, slonovina, ale aj farebný email.
Z obdobia byzantskej ríše do dnešnej doby pretrvala dalmatika. Používajú ju kňazi v kresťanských kostoloch. Rokmi však zmenila názov a dnes sa nazýva alba.
Ďalšie články zo série Dejiny módy
40. roky 20. storočia a druhá svetová vojna
Zdroje:
Móda: Obrazové dejiny obliekania a štýlu
Napísal: kolektív autorov
Originálny názov: Fashion
Séria: Základný kameň rodinnej knižnice
Ikar: 2014
ISBN 9788055179407
Počet strán: 480
Od fíkového listu k džinum
Napísal: Jana Skarlantová
Grada publishing: 1999
ISBN 8071697850
Počet strán: 228