Je váš sused bledý a má červené oči? Má charizmu a je veľmi krásny? V noci bdie a cez deň spí? Možno je chorý alebo je jednoducho človek, ktorý rád žije nočným životom. V minulosti by si ale všetci mysleli, že je upír.

Ako táto legenda vznikla?
Kedysi mali ľudia pramálo vedomostí o tom ako funguje svet a už vôbec nevedeli ako funguje ľudské telo. Všetko čomu nerozumeli považovali za nadprirodzené. Za upíra vás mohli označiť z dvoch dôvodov. Ten prvý je, že ste zomreli na záhadnú chorobu. Po vašej smrti sa vo vašej dedine začnú diať čudné veci. Zhodou okolností začnú ľudia v dedine chorľavieť a umierajú. Nikto v tej dobe netuší, že existujú nejaké vírusy alebo baktérie. Keďže ste zomreli ako prví všetci si myslia, že každú noc vstávate z hrobu a pijete živým krv a tí ochorejú. Následne vykopú váš hrob a uvidia jasné známky toho, že ste upír. Znakom toho, že ste upír boli dlhé nechty, dlhé očné zuby a krv okolo úst. Dnes vieme, že sú to typické známky rozkladu. Samozrejme, že nechty ani zuby po smrti nerastú, sú to len znaky ubúdajúcej svalovej hmoty.
Tou druhou možnosťou ako vás označiť za upíra bolo ešte za vášho života. Existuje jedno vzácne ochorenie, pri ktorom človek vyzerá ako upír. Je to dedičné ochorenie krvi, známe ako porfýria. Je to porucha metabolizmu červených krviniek. Príznakmi sú hlavne citlivosť na slnko, biela pokožka, zvláštny výzor a ustupujúce ďasná. Nevieme veľa o tom čo robili s takýmto človekom. Zrejme záležalo od kultúry a zvykov. Viera v upírov sa totižto datuje už od starých Slovanov, aj preto sa tento folklór obmedzuje hlavne na východnú a sčasti strednú Európu. Verilo sa, že vrahovia alebo samovrahovia sa po smrti menia na zlé, démonické bytosti aby ľudom ubližovali aj po smrti. Záležalo aj od vášho postavenia. Ak ste boli šľachtic nemohli vám urobiť v podstate nič. Jedine, že vás uväznili na vašom zámku. Ak ste boli chudobní zrejme ste sa nevyhli tzv. božím procesom, kde vás mohli odsúdiť aj na trest smrti.
Čo o nich hovorí folklór
Už vyššie som niečo naznačila o tom ako v predstavách ľudí mohol vyzerať upír. V podstate vo väčšine kultúr mal rovnaký výzor. Neživé stvorenie malo mať dlhé očné zuby a nechty a veľmi bledú pleť. Niekde sa uvádzali aj červené oči. Cez deň spali vo svojich truhlách alebo sarkofágoch. Tam spali tí, ktorí boli za života bohatí a teda boli pochovaní v kaplnkách alebo chrámoch. Ak bol upír za života chudobný, vyliezal zo zeme. Ďalším znakom bolo, že bol v zrkadle neviditeľný. Podľa folklóru v niektorých regiónoch sa mohol meniť na netopiera alebo vlka alebo sa dokázal premeniť na prach a tak prejsť cez zatvorené okno.

Ako môže byť upír zničený?
V minulosti existovalo viacero návodov. Prvým z nich bolo za denného svetla otvoriť hrobku alebo vykopať hrob a vystaviť nebožtíka slnečnému svetlu. Ak na neho zasvietilo svetlo mal sa rozpadnúť na prach. Toto sa moc nepraktikovalo. Dosť možné, že je to len výplod fantázie autorov a scenáristov. Druhým najúčinnejším spôsobom, po tom čo vás jednoznačne identifikovali ako upíra, bolo, že naplánovali rituál počas ktorého vrazili kôl do srdca, odsekli hlavu a do úst napchali cesnak. Prečo práve cesnak? Ten čistí krv a preto má byť pre upíra smrteľný. Niekde sa uvádzala ako účinná látka striebro. Tretiu možnosť ste využili len vtedy ak ste ho stretli zoči-voči. Mohli ste ho zahnať krucifixom a následne mu odseknúť hlavu. Veď ani nemŕtva bytosť nemôže predsa fungovať bez hlavy.

Upír v literatúre a filme
V druhej polovici 19. storočia sa príbehmi o upíroch inšpiroval írsky spisovateľ Bram Stoker a napísal svoje najznámejšie dielo Drakula, ktoré sa už počas jeho života stalo legendou. Hlavná postava bola inšpirovaná sedmohradským kniežaťom Vladom Tepešom, ktorý žil v 15. storočí a prezývali ho Dracula (podľa draka v erbe). Turci ho prezývali Narážač, keďže svojich zajatcov narážal krutým spôsobom na koly.
Viac o knihe Dracula sa dočítate tu
Upír z Nosferatu
Začiatkom 20. storočia sa začalo do popredia dostávať filmové umenie a hneď vzišla myšlienka natočiť film o Drakulovi. To sa však stretlo s nepochopením vdovy po Stokerovi Florence, ktorá vlastnila autorské práva. Museli teda zmeniť názov filmu a meno hlavného hrdinu. Film, ktorý vyšiel v roku 1922 sa nazýval Upír Nosferatu a hlavný hrdina bol namiesto grófa Draculu, gróf Orlok. Hlavného hrdinu si zahral Max Schreck. Aj napriek tomu, že šlo o čiernobiely, nemý film bol neuveriteľné desivý a ľudom ešte dlhú dobu nedal spávať. Film sa natáčal aj na Slovensku, na Oravskom zámku a Vrátnej doline.
Ďalšie filmy o upíroch
Len o deväť rokov neskôr vznikol nový film Drakula s uhrančivým Belom Lugosim v hlavnej úlohe. Ten sa tak zhostil svojej úlohy, že sa začal so svojou postavou stotožňovať a bol ňou posadnutý. Údajne nosil drakulovský plášť aj doma a dokonca ho s ním aj pochovali. Niektorí ľudia verili, že je naozaj upír. Dokonca až tak, že sa snažili vykopať jeho hrob. Po niekoľkých takýchto pokusoch bol zaliaty do betónu.
Po tomto filme sa roztrhlo vrece s filmami o upíroch. Draculu stvárnilo množstvo hercov. Spomeňme napríklad Christophera Leeho alebo Patricka Bergina. Niektoré filmy boli naozaj veľmi zlé, ale niektoré sú naozaj kvalitnými snímkami. Ako napríklad film Dracula z roku 1992, kde si rolu Draculu zahral Gary Oldman. Film režíroval Francis Ford Coppola. Na rozdiel od predošlých filmov je tento viac romantický. Gróf prejavuje city. Nechce mať len obeť, ale aj družku s ktorou chce tráviť celé veky.
Upír v dnešnom umení
Od tohto filmu sa začali upíri akosi roznežňovať. Začínajú mať ľudské city ako je láska a náklonnosť. Inak tomu nebolo ani vo filme Interwiev s upírom, kde Brad Pitt, ani po tom čo sa stal upírom nestratil takmer nič zo svojej ľudskosti. Prechádza sa teda od hororu k romantickým filmom a knihám. Spomeňme napríklad Upírsku akadémiu, Upírske denníky, Twiglight ságu, kde sa krásny upír zamiluje do smrteľného dievčaťa. Akoby skončila éra desivých bytosti a nastala éra nežných a citlivých stvorení.
Niektorí to povyšujú do poriadnych bizarností. Dokonca existujú aj knihy a filmy pre deti. Autorka J.R. Ward napísala asi 20 dielnu sériu o upíroch, ktorá je nielen romantická, ale aj silne erotická. Táto tématika neobišla ani komiksy a akčné filmy ako je napríklad Blade, polovičný upír, ktorý loví iných upírov. Dokonca vznikla aj paródia, ktorá sa volala Draculoviny a kto by mohol lepšie sparodovať Draculu ako Leslie Nielsen?
Niekedy mám pocit, že už máme pretlak diel o upíroch. Je toho strašne veľa a každý si vyberie podľa svojich preferencií. Ja stále verím, že časom sa v literatúre a filmoch odvrátime od týchto sladkých upírov a vrátime sa k tým strašným stvoreniam aké boli na začiatku.